Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Texas

Na jihu Spojených států amerických se nachází federální stát Texas, který je po Aljašce druhým největším státem USA. Rozkládá se na území o rozloze 695 622 km² a žije zde okolo 22 milionů obyvatel. Sousedními státy jsou Ohlahoma, Arkansas, Louisiana, Nové Mexiko a Mexiko. Na jihu je pobřeží omýváno vodami Mexického zálivu.

Povrch země je velice rozmanitý, na západě se zvedají výběžky Skalistých hor, na hranici s Novým Mexikem se nachází horský masív Guadalupe. Nejvyšší hora Guadalupe Peak měří 2667 metrů nad mořem. Směrem na východ se táhne pásmo pouští a polopouští až do velkých planin se zbytky prérií. Východ je převážně nížinatý a pobřeží Mexického zálivu tvoří rozsáhlé laguny a bažiny. Státem protékají řeky Rio Grande, Red River a Brazos River. V horských oblastech panuje kontinentální, na západě země pouštní a v nížině subtropické klima.

V koloniálním období náleželo území dnešního Texasu španělské kolonii Nové Mexiko. Mezi lety 1821 – 1836 připadlo Mexiku a území bylo rozděleno mezi 4 státy a teritorium. Dne 2. března roku 1836 vyhlásil Texas nezávislost a stal se Texaskou republikou, která zahrnovala asi jen třetinu dnešního území Texasu. Postupem času si však nově vzniklá republika začala nárokovat zbytek svého území i další mexická území na levém břehu řeky Río Grande. Texas vstoupil do Unie 19. února 1846 a stal se tak 28. členským státem USA. Dnešní velikost získal Texas 9. září 1850, kdy byl nucen upustit o části území na západě a severozápadě.

Obyvatelstvo Texasu je v dnešní době velmi různorodé, má to za následek zejména značný příliv obyvatel z Mexika a Latinské Ameriky. Běloši tvoří kolem 53 % obyvatelstva, Hispánci 32%, černoši 11,5% a Asiaté 2,7%. Původní indiánské obyvatelstvo dnes představuje jen 0,7% populace. Lidé jsou většinou křesťansky založeni, převažují zde protestanti dělící se do několika náboženských směrů. Velké zastoupení má rovněž katolická církev.

Důležitým odvětvím ekonomiky státu je průmysl, zejména pak petrochemický, chemický, strojírenský, elektrotechnický, loďařský, potravinářský, textilní a kosmický. Významná je také těžba ropy, zemního plynu, uranu, síry a grafitu. Zemědělství je zaměřeno na pěstování bavlny, ovoce, kukuřice, pšenice, prosa, ovoce, zeleniny a tabáku. Chová se zde skot, ovce a prasata.

Hlavním městem je Austin, který byl založen roku 1839 na místě původní vesnice Waterloo. Ta však byla na počest Stephana F. Austina přejmenována na Austin. Město se rozkládá na severním břehu řeky Colorado a od roku 1883 zde stojí známá univerzita – University of Texas. Mnohem větším městem je Houston, který je zároveň čtvrtým nejlidnatějším městem USA. Žijí zde zhruba 2 miliony lidí, ale celá metropolitní oblast čítá přes 5,3 milionu obyvatel. Houston nese přezdívku „Space City“ jelikož zde sídlí vesmírné centrum, odkud jsou řízeny veškeré vesmírné lety amerických raketoplánů. Houston se může pyšnit také desátým největším přístavem na světě – Port of Houston.

Mezi další velká města Texasu patří Dallas, San Antonio, El Paso, Fort Worth, Arlington, Corpus Christi, Plano a Garland.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.

Haló, tady Houston...

Haló, tady Houston...

Tuhle větu si většina z nás dobře pamatuje z amerických filmů, především z oscarového „Apolla 13“. Tentokrát výjimečně nejde o pouhou filmovu fikci – v Houstonu skutečně mají středisko pro řízení vesmírných letů amerických raketoplánů. Vždyť se mu také přezdívá „Space City“ - Vesmírné město.

celý článek

 

Dalas - život „za babku“

Dalas - život „za babku“

Když se řekne Dallas, vybaví se většině z nás svého času slavný seriál o rodině ropných magnátů Ewingů. Město v americkém státě Texas se ale zapsalo do historie také jako místo úmrtí populárního prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Právě zde na něj byl 22. listopadu 1963 spáchán atentát...

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko