Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Aljaška

Aljaška je krajem lovců kožešin, Indiánů a Eskymáků. Je to také kraj, v němž je silniční síť tak řídká a příroda tak drsná, že je běžné dopravovat se zde psím spřežením, lodí nebo malým soukromým letadlem. Zatímco koncem předminulého století nahánělo po celém západním pobřeží amerického kontinentu hrůzu již pouhé vyslovení jména Chilkootského průsmyku, dnes je tato čtyřiceti kilometrová cesta mezi horskými štíty nejoblíbenější turistickou trasou celé Aljašky.

Začátkem tisíciletí netáhne drsný Sever masy lidí mámením žlutého kovu, ale potkáme zde tisíce cestovatelů z celého světa, kteří se vydávají po památkách starých dobrodružných časů. Díky těmto turistům vlastně Zlatá horečka nikdy neskončila. A nejvíce láká pověstný Chilkootský průsmyk, místo, kde před sto lety hledači zlata nejvíce trpěli.

Aljaška je místo, které v každém trampovi vyvolá zájem zúčastnit se putování do tohoto kraje, opředeného romantikou. Je to skutečně místo, kde stále ještě žije mnoho zvěře, příroda je do velké míry zachovalá a je více než pravděpodobné, že na některých místech stane návštěvník jako první.

Název Aljaška byl převzat z Aleutského slova “Alyeska“, znamenajícího “Velká země“. Prvními obyvateli Aljašky byli zřejmě lidé z doby ledové. Ti se stěhovali ze Sibiře směrem na východ a na Aljašku vstoupili přes pevninský most, který v prehistorických dobách spojoval Asii a Severní Ameriku (asi před 30 – 40 000 lety). Poté byl v době meziledové zalit mořem a oba kontinenty byly odděleny dnešním Beringovým průlivem.

Aljaška leží na poloostrově v severozápadní části severoamerického kontinentu. Aljaška se nachází v severozápadní části Kordiller, které začínají právě na Aljašce a mají zde západovýchodní průběh. Severní pobřeží Aljašky omývá Severní ledový oceán (Beaufortovo moře), na jihu Tichý oceán (Aljašský záliv), na západě Čukotské a Beringovo moře. Mys Barrow je nejsevernějším místem Aljašky (tzn. i celých USA), naopak nejjižnější  bod Aljašky se nachází na ostrově Amatignak (Aleuty).

Moře na Aljašcee nezamrzá. Průměrná roční teplota je - 2 až - 3°C. Zimy jsou zde poměrně mírné, ale léta naopak chladnější než ve vnitrozemí. Střední teploty nejchladnějších měsíců v roce dosahují pouhých -10°C, v některých nejjižnějších místech Aljašky teploty neklesnou pod 0°C.

Na aljašském území se nachází 9 národních parků, 2 národní památky, 10 národních chráněných oblastí, 2 národní historické parky a 2 národní lesy. Celkem je chráněno 13 % území státu. Aby se uchovaly přírodní vztahy a vazby ekosystému severského lesa a tajgy, musí být chráněné oblasti rozsáhlejší než v mírném pásmu.

Denali je bezesporu jedním ze symbolů Aljašky. V jazyce původních obyvatel znamená The great one, neboli Veliká. A nejvyšší hora Severní Ameriky, oficiálně nazývaná Mt. McKinley, opravdu veliká je. Na Aljašce je více než 3000 řek, které tečou do tří světových stran a ústí do dvou oceánů. Největší řeka Aljašky je Yukon, největší jezero Aljašky je Illiama Lake. Přibližně 35 % území tvoří lesy, jedná se ale spíše o řídké porosty a křoviny podél pobřeží. Téměř 5 % povrchu Aljašky je pokryto ledovci. Nejvýznamnější řeka Aljašky, Yukon, protéká severozápadem Kanady a střední Aljaškou v celkové délce 3 185 km. Asi polovina z celkového povodí Yukonu leží na území Aljašky.

Za působení prezidenta USA Eisenhowera byla Aljaška přijata za stát USA, jako první stát, který přímo nesousedí s ostatními americkými státy. Dne 3. ledna 1959 se tedy Aljaška stala 49. státem USA. Naprostá většina aljašských měst je situována při březích velkých řek a zejména při pobřeží v jižní části Aljašky, v porovnání s největším aljašským městem Anchorage jsou velmi malá, bydlí v nich maximálně několik málo tisíc lidí.

Hlavní město státu Aljaška leží při pobřeží na jihovýchodě státu, na úpatí hor Mt. Roberts a Mt. Juneau. Do hlavního města je soustředěna státní administrativa, rybářství a ryby zpracující průmysl, dřevařský a těžební průmysl a služby spojené s turismem. Doprava do tohoto města je pouze lodí či letadlem. Juneau se stalo hlavním městem Aljašského teritoria oficiálně až v roce 1900. Původně byla Juneau osada Indiánů kmene Tlingit, v roce 1880 bylo v této oblasti objeveno zlato.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.

Anchorage – velkoměsto v srdci Aljašky

Anchorage – velkoměsto v srdci Aljašky

Stoleté výročí svého založení slaví letos město Anchorage, které je se svými přibližně 300 tisíci obyvateli největším městem Aljašky. Přestože tedy nemůže nabídnout žádné historické památky, ani bohatou historii, je velkým turistickým lákadlem. Může za to jeho poloha uprostřed aljašské divočiny i fakt, že bývá dějištěm mnoha sportovních soutěží a festivalů.

celý článek

 

Aljaška – Velká země

Aljaška – Velká země

Aljaška je největším a nejsevernějším státem Spojených států amerických a zároveň jedním z nejméně obydlených. Nacházejí se zde největší pevninské ledovce i nejvyšší hora Severní Ameriky. Je místem nevyzpytatelné, kruté, ale přitom nádherné a nedotčené přírody, proto láká k návštěvě dobrodruhy z celého světa, kteří chtějí vyzkoušet hranice svých možností.

celý článek

 

NP Kenai - severská divočina (téměř) na dosah

NP Kenai - severská divočina (téměř) na dosah

Na jižním pobřeží Aljašky, jihozápadně od Anchorage, leží poloostrov Kenai. Velká část poloostrova je chráněným územím, reprezentovaným především Kenai National Wildlife Refuge a Kenai Fjords National Park. Obě dvě patří díky své poměrně dobré dopravní dostupnosti a blízkosti města Anchorage k nejnavštěvovanějším na Aljašce.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko