Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Missouri

V samotném srdci Spojených států amerických se rozkládá federální stát Missouri, který je ohraničen státy Iowa, Arkansas, Illinois, Kentucky, Nebraska, Kansas, Oklahoma a Tennesse. Dne 10. srpna roku 1821 se jako 24. stát připojil k Unii a stal se jejím právoplatným členem. Se svou rozlohou 180 693 km² je 21. největším státem USA.

Stát Missouri je pojmenován po řece Missouri, která pramení na východních svazích Skalnatých hor a protéká celým územím. Samotná řeka nese název po indiánech kmene Missouri, jež v minulosti žili podél mělčin. Na horním toku řeky se vytvořil hluboký kaňon, který doplňují mohutné peřeje a vodopády. Řeka pak spadá do údolí k Missourské tabuli a protéká částí Velkých planin. Pro dolní tok je pak charakteristická široká niva.

Na řece bylo vystavěno několik velkých přehrad, jako je Fort Peck Garrison, Oahe, Big Bend nebo Randoll. Missouri se táhne v délce 4370 km a má několik významných přítoků, například Yellowstone, Little Missouri, Kansas, Osage nebo Milk A James. Společně s řekou Mississippi vytváří Missouri třetí největší povodí na světě. V Missouri se vytvořilo také mnoho zajímavých jezer, např. Lake of the Ozarks, Tabale Rock Lake, Clearwater Lake, Lake Wappapello.

Stát je převážně rovinatý, na jihu se nachází zalesněný masív Ozark Plateau, kde jsou k vidění krasové jeskyně a kaňony. Nejvyšší bod dosahuje nadmořské výšky 540 metrů. Důležitým odvětvím ekonomiky je zemědělství, pěstuje se zde převážně sója, kukuřice, pšenice, rýže a tabák. Věnují se zde také chovu prasat a skotu. Velký význam má těžba rud olova a zinku, těžba černého uhlí a rud železa. Rozvinutý je také hutnický, chemický a potravinářský průmysl.

V Missouri dnes žije kolem 5,6 milionů obyvatel. S 85% převažují běloši, 11% populace tvoří černoši a zbylé procenta jsou rozděleny mezi indiány, míšence a Asiaty. Přibližně 84% obyvatelstva je křesťanského vyznání. Největší zastoupení mají protestanti a římští katolíci. Bez vyznání je zde 16% populace.

Hlavním městem Missouri je Jefferson City. Mnohem větším a známějším městem je však Kansas City s přibližně 450 tisíci obyvateli. Město bylo založeno již v roce 1838 na soutoku řek Missouri a Kansas. Kansas City je přitažlivé zejména svými fontánami, kterých zde nalezněte téměř 200. Z toho důvodu bývá často označováno jako „město fontán“. Dalšími významnými městy jsou St. Louis, Springfield, Independence, Columbia, St. Joseph, Lee's Summit, St. Charles, St. Peter's a Florissant.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko