Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Louisiana

Louisiana se 30. dubna roku 1812 připojila ke Spojeným státům americkým, čímž se stala 18. státem Unie. Je situována na jihu USA a její břehy jsou omývány vodami Mexického zálivu. Sousedními zeměmi jsou Texas, Arkansas a Mississippi. Francouzský průzkumník Sieur de La Salle pojmenoval oblast podle mississippské řeky La Louisianne a po francouzském králi Louisovi XIV. Na rozloze 134 tisíc km2 dnes žije okolo 5 milionů obyvatel.

Většinu obyvatelstva tvoří běloši, zbývající procento jsou indiáni a černoši. Převážná část obyvatel je křesťanského vyznání, převažují protestanti a velké zastoupení mají také římští katolíci. Lidí bez vyznání je v zemi jen velmi malé procento.

Osou území je řeka Mississippi, povrch tvoří Mississippská nížina. Pobřeží Mexického zálivu je bažinaté s řadou lagunových jezer. Mezi další významné řeky patří Red River, Ouachita River, Atchafalaya River a Sabine River. Rozkládají se tady také krásná jezera Lake Pontchartrain, Lake Maurepas, Toledo Bend Reservoir, Grand Lake, White Lake, Calcasieu Lake a Catahoula Lake.

Důležitým odvětvím ekonomiky je průmysl, v němž výrazně vede těžba a zpracování zemního plynu, ropy, soli a síry. Dále je zde chemický, papírenský, potravinářský a strojírenský průmysl. Lidé se v Louisianě věnují ve velké míře také zemědělství, převážně se pěstuje bavlník, sója, cukrová třtina a rýže. Významný je rovněž chov skotu, prasat a rybolov.

Hlavním městem je Baton Rouge, mnohem větším a známějším městem je však New Orleans. Toto přístavní město se nachází v Jižní Louisianě u řeky Mississippi a jezera Pontchartra. Město je proto neustále ohrožováno záplavami, naposledy zde katastrofální povodně způsobené hurikánem Katrina v roce 2005 usmrtily kolem 1300 lidí a zničily velkou část města. Mnoho obyvatel město opustilo a nemá odvahu se již nikdy vrátit, kvůli nejisté budoucnosti. Pojišťovny totiž odmítají pojistit majetek v záplavové oblasti. Tato tragédie výrazně snížila cestovní ruch ve městě a tedy i přísun potřebných peněz, přesto si město zachovalo alespoň část své jedinečné atmosféry.

Místy si budete připadat, jako byste se procházeli v evropských ulicích, původně zde byla francouzská kolonie. Nejznámější historickou čtvrtí je dnes proto French Quarter (Francouzská čtvrť). New Orleans je také známé jako město jazzu, který můžete slyšet skoro všude. Nejvyhlášenější ulicí je Bourbon Street, kde se lidé schází k poslechu hudby, k tanci a k popíjení alkoholu na ulici (jinde v USA je pití alkoholu na veřejnosti zakázáno). New Orleans je jedním z nejdůležitějších přístavních měst na jihu USA.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.

Totálně pohodové New Orleans

Totálně pohodové New Orleans

Na jihovýchodě Louisiany se rozkládá New Orleans – město proslavené jazzem, který se ulicemi line jak ve dne, tak i v noci. Přestože v roce 2005 utrpělo těžkou ránu v podobě ničivého hurikánu Katrina, je i dnešní New Orleans plné nádherné francouzské architektury, honosných kostelů a návštěvníky láká na skvělé jídlo i pestrý noční život.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko