Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Washington

Na severozápadě Spojených států amerických se u pobřeží Tichého oceánu rozkládá federální stát Washington, který byl pojmenován na počest prvního prezidenta USA George Washingtona. Stát sousedí na severu s Kanadou, na jihu s Oregonem a na východě s Idahem.

Washington je země plná nádherných scenérií a přírodních kontrastů. Povrch je převážně hornatý, nejvyšší je Kaskádové pohoří s vrcholem Mount Rainier dosahujícím výšky 4390 metrů nad mořem. Na severozápadě země se pak zvedají Olympic Mountains, jejich nejvyšší hora je vysoká 2428 metrů. Nedaleko hranic s Idahem se tyčí zasněžené vrcholky hory Foothills. Východ Washingtonu pokrývá Kolumbijská plošina.

V údolích najdeme stále zelené jehličnaté lesy, hluboké lesy olympijského poloostrova patří navíc mezi nejdeštivější místa na světě. Státem protéká řeka Columbia, na které byla vystavěna řada hydroelektráren, z nichž největší je Grand Coulee. Dalšími významnými řekami jsou Snake River a Yakima River. Vznikla zde i zajímavá jezera jako Lake Franklin D. Roosevelt a Lake Washington. Ve Washingtonu panuje mírné podnebí, které je na severozápadě doplněno vysokými srážkami. Mezi turisticky přitažlivé lokality patří sopka Mount Rainier a Sv. Helena (Kaskádové pohoří), záliv Puget Sound nebo národní park Olympic.

Před příchodem prvních Evropanů obývali území dnešního Washingtonu nepříliš početné indiánské kmeny. Evropští mořeplavci přistáli u západních břehů Ameriky již v 16. století, když hledali cestu do Asie. Washington byl zpočátku součástí Oregonského regionu, od kterého se odtrhnul v roce 1853 a stal se autonomním teritoriem. Postupně sem přicházeli bílí osadníci a začala kolonizace území. Největšího rozvoje bylo dosaženo v 80. letech 19. století, kdy sem byla zavedena železnice. Washington se tak stal skvělým výchozím místem pro prospektory a horníky směřující na Aljašku a Klondike. Washington se 11. listopadu roku 1889 připojil k Unii a stal se tak 42. státem USA.

V minulosti byla ekonomika země zcela závislá na přírodních zdrojích, kterých však bylo dostatek. Šlo zejména o dřevo, proto bylo pokáceno mnoho lesů a velkou lesní plochu zničil také výbuch sopky Svatá Helena v roce 1980. Dnes ekonomice vévodí letecký (Boeing), raketový, loďařský, hutnický, dřevozpracující, strojírenský a papírenský průmysl. Těžba je zaměřena na barevné kovy, zlato a stříbro. Významná je také výroba elektrické energie v hydroelektrárnách. V zemědělství se věnují pěstování ječmenu, brambor, cukrové řepy, ovoce, zeleniny, chovu skotu a prasat. Velké příjmy do státní kasy plynou ze stále se rozvíjejícího turistického ruchu.

Ve Washingtonu dnes žije okolo 6 milionů obyvatel, z toho převážnou část tvoří běloši. Hustota zalidnění je zde 34,20 osob na kilometr čtvereční.   Asi 63% populace je křesťanského vyznání, převažují protestanti a katolíci. Washington je však zároveň stát, kde se nachází největší procento lidí bez vyznání, těch je zde celých 25%. Podobně jsou na tom i další státy na západě USA.

Hlavním městem je Olympia s asi 45 tisíci obyvateli. Největším městem je však Seattle situovaný mezi zálivem Puget Sound a Washingtonským jezerem. Město bývá díky své husté a charakteristické zeleni nazýváno Smaragdové město. Seattle proslul také jako kolébka hudebního stylu grunge a pověstný je i vysokou konzumací kávy. Dnes zde žije kolem 600 tisíc obyvatel. Dalšími zajímavými městy státu Washington jsou Spokane, Tacoma, Vancouver, Bellevue, Everett, Federal Way, Kent, Yakima nebo Bellingham.

 

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko