Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Arizona

Oblast dnešní Arizony rozkládající se na jihozápadě USA je jedním z nejdéle obydlených území na Severoamerickém kontinentu. Více jak 2500 let zde žily původní indiánské národy Anasazi a Holokam, které později vystřídali Apači a příslušníci kmene Navajo. Prvními Evropany, kteří prozkoumali tuto suchou, ale krásnou krajinu byli Španělé, jimž patřila až do roku 1848. Následně Arizona připadla Spojeným státům, v roce 1912 se stala členem Unie a tak i 48. státem USA. Sousedními státy jsou Nové Mexiko, Utah, Kalifornie, Nevada a Mexiko. Název státu vznikl pravděpodobně složením dvou španělských slov „árida zona“, což v překladu znamená suchá či vyprahlá oblast.

Povrch země tvoří převážně pouště, ve vyšších polohách na severu země je však možné narazit na borovicové lesy a horké louky plné pestrobarevných květin. Nejvyšším bodem Arizony je Humphreys Peak měřící 3 851 metrů nad mořem. Pro zdejší krajinu jsou typické také roztodivné skalnaté útvary a kaňony vyhloubené řekou Colorado. Turisticky nejnavštěvovanější lokalitou Arizony se stal Národní park Grand Canyon. Najdete zde však mnoho dalších jedinečných národních parků, které přitahují návštěvníky po celý rok, jako například Monument Valley, Zkamenělý les nebo Painted Desert. Země je plná indiánských rezervací, ale také lesů a monumentů. S touto oblastí je spojeno také mnoho legend o „divokém západě“. Arizona je známá také svými horkými léty a mírnými zimami. V letních měsících teploty často vystoupají i k 50°C.

Obyvatelstvo tvoří převážně běloši, žije zde velké procento afroameričanů, asiatů, hispánců a vysoký je také podíl indiánů. V 70. letech 20. století začalo docházet k obrovskému přílivu imigrantů, kteří sem přijížděli zejména za prací a teplým klimatem. Nejvíce obyvatel žije v oblasti velkých měst, značná část Arizonského území je velmi řídce obydlena. Většina obyvatel je křesťanského vyznání.

Hlavním městem Arizony je Phoenix, mezi další velká města patří Tucson, Mesa či Glendale. Při procházce hlavním městem budete na každém kroku cítit indiánskou minulost. Určitě nevynechejte návštěvu indiánského muzea Heard Museum, dále stojí za prohlídku Pueblo Grande Museum i Desert Botanical Garden. Turisticky přitažlivá jsou také městečka Rawhide, Wickenburg, Flagstaff, Sedona nebo lokality Montezuma Castle, Montezuma Well, Wupatki National Monument, Sunset Crater Volcano National Monument a Meteor Crater. Projet se můžete také po legendární dálnici Route 66 nebo navštívit barokní kostel Mission San Xaver del Bal, který je architektonickým klenotem celé Arizony.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.

Grand Canyon patří k nejstarším národním parkům USA

Grand Canyon patří k nejstarším národním parkům USA

Pestrobarevné skály Grand Canyonu zná dnes už snad každý. Jen málokdo však ví, že zdejší oblast byla vyhlášena národním parkem již v roce 1919 a řadí se tak vůbec k nejstarším národním parkům Spojených států.

celý článek

 

Wupatki – neklidné místo pro život

Wupatki – neklidné místo pro život

Americká Arizona je oblastí s největší koncentrací původních indiánských obydlí – puebel. Jedním z těchto míst je i Wupatki Pueblo, které bylo spolu s dalšími historickými památkami tohoto typu roku 1924 zařazeno pod ochranu rezervace s názvem Národní Monument.

celý článek

 

Hoover Dam – obr mezi přehradami

Hoover Dam – obr mezi přehradami

Na rozmezí amerických států Nevada a Arizona se nachází betonová klenbová přehrada, která byla přes řeku Colorado vybudovaná ve 30. letech 20. století. Své jméno Hoover Dam získala po americkém prezidentovi Hooverovi a ve své době byla největší přehradou na světě.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko