Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jižní Dakota

Jižní Dakota se rozkládá na severu Spojených států amerických, ke kterým byla připojena 2. listopadu roku 1889. Tento federální stát leží na středním toku řeky Missouri a jeho název je odvozen od slova Dakhóta, což znamená „Spojenci“. Dakoti byl siouxský kmen žijící v této oblasti.

Původně území tohoto státu obývalo několik indiánských kmenů, které však byly vybity nebo vyhnány do rezervací. Kvůli objevení nalezišť se zlatem a diamanty do země přišlo mnoho hledačů pokladů, ale také zločinců a banditů. Následovala obrovská vlna přistěhovalců, po čase se však situace uklidnila a lidé se začali věnovat zemědělství a pastevectví.

Jižní Dakota sousedí se státy Severní Dakota, Nebraska, Minnesota, Iowa, Montana a Wyoming. Jde o vnitrozemský stát, pro který jsou typické prérie a bohatá ložiska nerostných surovin. Na některých místech byly prérie přeměněny na obilná pole. Jižní Dakota je jen řídce zalesněná, za což může suché podnebí. Na západě státu se zvedá pohoří Black Hills a Badlandy s nejvyšší horou Harney Peak dosahující nadmořské výšky 2209 metrů. Státem protékají velké řeky, jako Cheyenne River, Missouri River, James River a White River. Rozkládají se zde vak také velká a krásná jezera - Lake Oahe, Lake Francis Case, Lewis and Clark Lake.

Jižní Dakota je jedním z nejméně osídlených amerických států.  Hustota zalidnění je pouze okolo 3, 84 obyvatel na kilometr čtvereční. Celkově v zemi žije necelých 800 tisíc obyvatel na rozloze 199 905 km². Přibližně 93% obyvatelstva tvoří běloši, 6% indiáni a zbytek černoši. Převážná část obyvatel je křesťanského vyznání, převažují protestanti a velké zastoupení mají také římští katolíci.

Ekonomika státu je i dnes závislá na zemědělství a také na těžbě nerostů. Důležitými zemědělskými produkty jsou žito, pšenice, kukuřice a mléko, chová se zde dobytek a prasata. Průmysl je zastoupen zejména těžbou a zpracováním nerostných surovin, jako je těžba zlata, diamantů, kamene, bauxitu, mědi a železné rudy. Důležitou roli hraje také zpracování potravin.

Hlavním městem Jižní Dakoty je Pierre. Mezi další velká města patří Sioux Falls, Rapid City, Aberdeen, Watertown, Brookings, Mitchell, Yankton, Huron a Vermillion. Jižní Dakota se pyšní jedinečnou přírodou, najdete zde 12 národních parků a 39 rekreačních oblastí.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko