Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jižní Dakota

Jižní Dakota se rozkládá na severu Spojených států amerických, ke kterým byla připojena 2. listopadu roku 1889. Tento federální stát leží na středním toku řeky Missouri a jeho název je odvozen od slova Dakhóta, což znamená „Spojenci“. Dakoti byl siouxský kmen žijící v této oblasti.

Původně území tohoto státu obývalo několik indiánských kmenů, které však byly vybity nebo vyhnány do rezervací. Kvůli objevení nalezišť se zlatem a diamanty do země přišlo mnoho hledačů pokladů, ale také zločinců a banditů. Následovala obrovská vlna přistěhovalců, po čase se však situace uklidnila a lidé se začali věnovat zemědělství a pastevectví.

Jižní Dakota sousedí se státy Severní Dakota, Nebraska, Minnesota, Iowa, Montana a Wyoming. Jde o vnitrozemský stát, pro který jsou typické prérie a bohatá ložiska nerostných surovin. Na některých místech byly prérie přeměněny na obilná pole. Jižní Dakota je jen řídce zalesněná, za což může suché podnebí. Na západě státu se zvedá pohoří Black Hills a Badlandy s nejvyšší horou Harney Peak dosahující nadmořské výšky 2209 metrů. Státem protékají velké řeky, jako Cheyenne River, Missouri River, James River a White River. Rozkládají se zde vak také velká a krásná jezera - Lake Oahe, Lake Francis Case, Lewis and Clark Lake.

Jižní Dakota je jedním z nejméně osídlených amerických států.  Hustota zalidnění je pouze okolo 3, 84 obyvatel na kilometr čtvereční. Celkově v zemi žije necelých 800 tisíc obyvatel na rozloze 199 905 km². Přibližně 93% obyvatelstva tvoří běloši, 6% indiáni a zbytek černoši. Převážná část obyvatel je křesťanského vyznání, převažují protestanti a velké zastoupení mají také římští katolíci.

Ekonomika státu je i dnes závislá na zemědělství a také na těžbě nerostů. Důležitými zemědělskými produkty jsou žito, pšenice, kukuřice a mléko, chová se zde dobytek a prasata. Průmysl je zastoupen zejména těžbou a zpracováním nerostných surovin, jako je těžba zlata, diamantů, kamene, bauxitu, mědi a železné rudy. Důležitou roli hraje také zpracování potravin.

Hlavním městem Jižní Dakoty je Pierre. Mezi další velká města patří Sioux Falls, Rapid City, Aberdeen, Watertown, Brookings, Mitchell, Yankton, Huron a Vermillion. Jižní Dakota se pyšní jedinečnou přírodou, najdete zde 12 národních parků a 39 rekreačních oblastí.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko