Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rhode Island

Rhode Island rozkládající se na severovýchodním pobřeží Spojených států amerických je se svou rozlohou 3 144 km² jedním z nejmenších států USA. Na severu a na východě hraničí se státem Massachusetts a na západě sousedí s Connecticutem. Na jihu jsou břehy omývány vodami Atlantského oceánu.

Rhode Island se k Unii připojil 29. května roku 1790. Název celé této oblasti dal holandský průzkumník Adrian Block, který ji označil jako „Roodt Eylandt“, což by se dalo přeložit jako „červený ostrov“.  Červený pravděpodobně proto, že je zdejší půda lemující pobřeží tvořená červeným jílem. Jakmile se území dostalo pod britskou nadvládu, byl název převeden do angličtiny a tak vznikl Rhode Island.

Povrch Rhode Islandu je převážně nížinatý, místy se zvedají nízké pahorkatiny – nejvyšší bod zde dosahuje nadmořské výšky pouhých 247 metrů. Pobřeží je velmi členité a vytváří hluboký záliv Narragansett Bay. Státem protéká řeka Sakonnet River a najdete zde také jezero Scituate Reservoir. Panuje zde přímořské vlhké podnebí.

Ve státě žije kolem 1,1 milionu obyvatel, hustota zalidnění je zde tak druhá nejvyšší ve Spojených státech - 387,34 osob na km². Asi 85% obyvatelstva tvoří běloši, 4,5% černoši, 2% Asiaté a kolem 0,5% indiáni. Hispánci bez ohledu na rasu představují asi 8,7% populace. Kolem 88 % lidí je křesťansky založeno, převažují římští katolíci a protestanti.  Poměrně silně zastoupeni jsou zde i židé. Bez náboženského vyznání je přibližně 16% populace.

Důležitým odvětvím ekonomiky státu je loďařský, elektrotechnický, textilní a potravinářský průmysl. Významná je rovněž těžba stavebních surovin, dlouhou tradici má i výroba klenotů a bižuterie. Zemědělství je zaměřeno na pěstování brambor, zeleniny, ovoce, kukuřice, chov skotu a rybolov.

Hlavním a zároveň i největším městem je Providence ležící na stejnojmenné řece. Jde o třetí největší město v oblasti Nové Anglie, žije zde kolem 180 tisíc obyvatel. Providence je jedním z nejstarších měst USA, bylo založeno již v roce 1636 významným anglickým teologem. V dnešní době je známé svým šperkařským průmyslem. Sídlí zde vyhlášená soukromá univerzita Brown University, která byla založena v roce 1764 a jde o třetí nejstarší instituci vyššího vzdělání v Nové Anglii. Je dokonce sedmou nejstarší univerzitou ve Spojených státech.

Dalšími většími městy na Rhode Islandu jsou například Warwick, Cranston, Pawtucket, Woonsocket, Coventry, Cumberland a West Warwick.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko