Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

New Jersey

Na východním pobřeží Spojených států Amerických se rozkládá malý, ale poměrně hustě zalidněný stát New Jersey. Rozkládá se na území o rozloze 22 608 km2. Sousedí se státy Pensylvánie, Delaware a přímo navazuje na metropolitní oblast New Yorku. Pobřeží státu je omýváno vodami Atlantského oceánu. Svůj název získal podle ostrova Jersey nacházejícím se v Lamanšském průlivu. Do Unie přistoupilo New Jersey 18. prosince 1787.

Povrch státu je na jihu převážně rovinatý s velmi členitým pobřežím, kde se vytváří malé ostrůvky a kosy v zátoce Delaware. Směrem na sever se zvedají nižší kopce, s nejvyšším vrcholem měřícím 550 metrů nad mořem, které ukrývají četná jezera. Přibližně 40% povrchu země pokrývají husté lesy. Protékají tudy řeky Delaware River a Hudson River.

Významným odvětvím ekonomiky je těžební průmysl, těží se zde hlavně rudy železa a zinku. Dále je důležitý rovněž automobilový, letecký, loďařský, chemický, petrochemický, textilní a potravinářský průmysl. V zemědělství hraje důležitou roli pěstování kukuřice, sóji, brambor a zeleniny. Ve velkém se zde chová skot, významná je také sféra služeb, obchodu a cestoví ruch. New Jersey se proslavilo také ledním hokejem, ve městě Newark sídlí skvělý americký hokejový klub NHL New Jersey Devils.

V New Jersey dnes žije kolem 8,5 milionu obyvatel, hustota zalidnění je proto velmi vysoká – 438 obyvatel na kilometr čtvereční. Asi 72% obyvatelstva tvoří běloši, 14% černoši, necelých 6% Asiaté a zbylé procento připadá na indiány, míšence a ostatní rasy. Kolem 80% populace jsou věřící křesťané, převažují protestanti a římští katolíci. Přibližně 4% zastupují také židé, bez náboženského vyznání je 15% obyvatelstva.

Hlavním městem je od roku 1790 Trenton, kde žije asi 83 tisíc obyvatel. Zároveň je také okresním městem oblasti Mercer County. Mezi významná města New Jersey patří také Atlantic City. V roce 1870 zde byly legalizovány hazardní hry, začali se zde tak sjíždět gambleři ze všech koutů země. Mezi další větší města patří Newark, Paterson, Elizabeth, Edison, Woodbridge, Hamilton a Camden.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.

Hudson River Valley

Hudson River Valley

Americkými státy New York a New Jersey protéká řeka Hudson River, která mezi městy New York a Jersey City následně ústí do Atlantského oceánu. Právě tato oblast známá jako Hudson River Valley je turisticky nesmírně přitažlivá, na trase dlouhé 322 km se nachází nejen krásná a zajímavá krajina, ale také spousta pamětihodností.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko