Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Montana

Stát Montana leží na západě Spojených států Amerických a sousedí s Kanadou, Jižní a Severní Dakotou, Wyomingem a Idahem. Svůj název získal stát podle španělského slova „montaňa“, což v překladu znamená „hora“. Západ státu totiž pokrývají souvisle zalesněné Skalnaté hory, východní část pak tvoří náhorní plošiny. Území Montany bylo k USA připojeno jako jeho západní teritorium v roce 1864. V pořadí 41. státem Unie se však stala až 8. listopadu 1889. Se svou rozlohou 381 156 km² je Montana čtvrtým největším státem USA.

V minulosti obývaly území Montany četné indiánské kmeny Siouxů, Šajenů a severních Arapahů. Tyto kmeny se nechtěly vzdát bílým osadníkům, přijít o svobodu a ustoupit ze svého území, proto zde probíhaly četné krvavé boje. Ve známé bitvě u Little Bighornu v roce 1876 byl dokonce zabit podplukovník americké armády George Armstrong Custer, který se svými vojáky zaútočil na obrovský tábor domorodých spojených kmenů. Tato bitva byla nejznámějším střetnutím mezi indiány a bělochy. Tehdy si indiánské kmeny dokázaly vybojovat a ubránit svou zem. Následovalo však několik dalších útoků, indiáni byli postupně vytlačováni z území, poraženi a na území začali proudit bělošští osadníci. Bojiště u Little Bighornu je dnes přitažlivým turistickým cílem a národní rekreační oblastí.

Dnes již v Montaně naleznete jen několik indiánských rezervací, jako je Crow, Blackfeet, Flathead, Fort Belknap, Fort Peck, Northern Cheyenne nebo Rocky Boy. Povrch země je velmi rozmanitý. Na západě se zvedají drsné Skalnaté hory s nejvyšším vrcholem dosahujícím výšky 3901 metrů nad mořem, ale na východě se rozprostírají nekonečné pláně, kde se prohánějí početná stáda bizonů. Najdete zde také pramennou oblast řeky Missouri, která státem protéká. Snad největšími přírodními skvosty země jsou národní parky Glacier a část parku Yellowstone. Tyto národní parky jsou tvořeny překrásnými scenériemi, s vrcholky hor, zalesněných údolí a plné jezer a vodopádů.

Yellowstone je nejstarším národním parkem na světě, byl vyhlášen již v roce 1872. Park získal své jméno po řece Yellowstone, která jím protéká. Asi 80% parku pokrývají lesy, zbytek tvoří louky a vodní plochy. Zajímavý je především díky svým horkým pramenům, gejzírům, bublajícím bahnitým jámám, kaňonům, vodopádům a erodovaným lávovým proudům. V parku se nachází asi 100 vodopádů a mnoho horkých vulkanických gejzírů. Nejznámějším gejzírem je Old Faithful, který v pravidelných intervalech tryská do výšky 36 metrů. Také zde žije mnoho druhů divoké zvěře, jako například bizoni, jeleni wapiti, losi, kojoti, bobři nebo medvědi grizzly.

V Montaně dnes žije necelý milion obyvatel. Hustota zalidnění je zde velmi nízká, pouhých 2,39 obyvatel na km čtvereční, což řadí Montanu k nejřidčeji osídleným státům USA. Asi 90% populace představují běloši, kolem 2% černoši a zbylé procenta jsou rovnoměrně rozděleny mezi indiány, Asiaty a další rasy. Obyvatelstvo je křesťanského vyznání, převažují římští katolíci a protestanti. Mezi dalších výraznou náboženskou skupinu patří mormoni. Asi 18% populace je bez náboženského vyznání.

Mezi hlavní odvětví ekonomiky patří těžební průmysl, zejména pak těžba uhlí, ropy, rudy barevných a vzácných kovů. Velký význam má také těžba a zpracování dřeva, výrobky ze dřeva, zpracování potravin, hutnický a papírenský průmysl. Zemědělci se věnují pěstování obilnin, cukrové řepy, chovu skotu, ovcí, dobytka a prasat. Důležitá je rovněž produkce mléka. Významnou úlohu v ekonomice Montany hraje i turistika, která tvoří až 30 % HDP.

Hlavním městem Montany je Helena s necelými 30 tisíci obyvatel. Helena je také sídelním městem kraje Lewis and Clark. Město bylo vystavěno v roce 1864 poté, co bylo ve zdejším potoku objeveno zlato. Ve městě dnes najdete několik zajímavých staveb, které stojí za vidění. Jde například o Katedrálu svaté Heleny, Státní Kapitol, budova římskokatolické univerzity Caroll College nebo budova technické univerzity The University of Montana. Mezi další důležitá města řadíme Billings, Missoula, Great Falls, Butte-Silver Bow, Bozeman, Kalispell, Havre, Anaconda–Deer Lodge County a Miles City.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko