Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Maryland

Na východě Spojených států amerických se rozkládá menší stát Maryland, který byl založen v 17. století jako britská kolonie. Tento federální stát leží v zálivu Chesapeake a je omýván vodami Atlantského oceánu. Maryland hraničí se státy Pennsylvania, Virginie, Východní Virginie a Delaware. První osadníci připluli do těchto končin v roce 1634 lodi Ark and Dove. Od původního indiánského kmene Yaocomico odkoupili zdejší půdu a začali se věnovat zemědělství.  Své jméno získal Maryland po manželce anglického krále Karla I. – Henriettě Marii.

Maryland byl jednou z 13 zemí, které v roce 1776 podepsaly deklaraci nezávislosti na Velké Británii. Dne 27. dubna roku 1788 se Maryland stal 7. státem Unie, jelikož ratifikovat Ústavu Spojených států amerických. V minulosti proběhlo mezi Marylandem a sousední nepřátelskou Virginií k několika bojům. V roce 1812 se zde Britové pokusili dobýt pozice amerických jednotek. Tento útok byl však odvrácen u pevnosti Fort McHenry v Baltimoru.

Krajina Marylandu je mírně zvlněná, na západě země se pak zvedají výběžky Apalačského pohoří. Jde o pohoří Allegheny Mountains s nejvyšším vrcholem Backbone Mountain měřícím 1024 metrů nad mořem. Východně od zálivu Chesapeake se nachází bažinatá a rovinatá krajina Eastern Shore. Mezi důležité řeky řadíme Potomac River, Patapsco River, Patuxent River a Susquehanna River. Najdeme zde také velká jezera, jako třeba Lake Oakland, Deep Creek Lake, Prettyboy Reservoir a Loch Raven Reservoir.

Typické je vlhké přímořské podnebí s mírnými zimami a ročními srážkami okolo 1000 mm. Teploty se v červnu pohybují průměrně kolem 25°C a v lednu kolem 0°C.

Maryland se rozkládá na ploše 32 160 km² a žije zde více než 5 milionů lidí. Převažují běloši, ale početnými skupinami jsou také černoši, asiaté a indiáni. Téměř 82% obyvatelstva je křesťanského vyznání. Největší zastoupení zde má římskokatolická církev, protestanti, ale početná je také židovská komunita.

Důležitým odvětvím ekonomiky je zemědělství a průmysl, vynikají také služby a obchod. V zemědělství je kladen velký důraz na pěstování kukuřice, sóji, tabáku a zeleniny. Věnují se zde také chovu skotu, prasat, rybolovu, lovu krabů a ústřic. Mezi hlavní průmyslová odvětví řadíme průmysl elektrotechnický, strojírenský, loďařský, potravinářský. V městečku Greenbelt je umístěno známé Goddardovo středisko NASA.

Hlavním městem Marylandu je Annapolis, který je zároveň sídelním městem okresu Anne Arundel County. Město má dnes kolem 37 tisíc obyvatel a nachází se zde Námořní akademie Spojených států amerických. Mnohem větším městem je však Baltimore, který je jakýmsi strategickým centrem země se 750 tisíci obyvateli. Je tvořeno mrakodrapy, ale také historickou částí města. Dalšími většími městy v zemi jsou Frederick, Gaithersburg, Bowie, Rockville, Hagerstown, College Park, Salisbury a Cumberland.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.

Baltimore – za historickými loděmi i jednou z nejvyšších budov světa

Baltimore – za historickými loděmi i jednou z nejvyšších budov světa

Na východě USA se nachází Baltimore, který je hlavním a největším městem státu Maryland. Město bylo pojmenováno po Lordu Baltimorovi, který byl členem irského parlamentu. Dnes je toto dvacáté nejlidnatější město Spojených států strategickým i kulturním centrem Marylandu a ukrývá spoustu turistických lákadel.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko