Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Wisconsin

Na samotném severu Spojených států amerických se v oblasti Velkých jezer rozkládá federální stát Wisconsin, který zaujímá rozlohu 169 790 km². Jeho sousedními státy jsou Minnesota, Michigan, Illinois a Iowa. Přirozenou hranici představují dvě Velká jezera – Hořejší a Michiganské. K Unii se připojil 29. května roku 1848 a stal se tak 30. státem USA.

Název Wisconsin pochází z indiánského slova Miskwasiniing, které znamená „Místo červeného kamene“. Údajně tak byla označována řeka Wisconsin, později se tím to názvem začalo nazývat celé teritorium.

Pro Wisconsin je typická mírně zvlněná krajina, která byla po miliony let modelována ledovcem. Nejvyšším vrcholem je Timms Hill s výškou 595 metrů nad mořem. Státem protékají významné řeky, jako Wisconsin, Mississippi, St. Croix River a Chippewa River. Kromě Velkých jezer se zde nachází také zajímavé jezero Winnebago.  Ve Wisconsinu panuje kontinentální podnebí.

Původními obyvateli byli indiánské kmeny Winnebagů. Prvním Evropanem, který pronikl na území Wisconsinu, byl Francouz Jean Nicolet, který zde se svou lodí přistál, když se snažil nalézt cestu do orientu. První větší osady zde začaly vznikat po roce 1717 a následně celá oblast připadla pod správu Británie. Samostatné teritorium Wisconsin vzniklo v roce 1836 a existovalo do roku 1848, kdy se stát připojil k USA.

V první polovině 19. století byl Wisconsin důležitým těžebním státem s významnými nalezišti nerostů. Tento fakt se odráží i na názvech některých měst, jako třeba Mineral Point. Nejdříve se zde ve velkém těžil galenit (sulfid olovnatý), který později vystřídalo olovo. Více než polovina produkce olova v USA byla v té době zajišťována Wisconsinem. Ve 40. letech 19. století však zásoby nerostu došly a většina horníků tehdy odešla kvůli propuknutí zlaté horečky v Kalifornii. V dobách těžby se státu přezdívalo „badger state“ neboli „jezevčí stát“. Mnoho hornických rodin totiž žilo přímo v dolech, proto byly přirovnávány k jezevcům.

Dnes žije ve Wisconsinu kolem 5,6 milionu obyvatel, které z převážné části tvoří běloši, menší zastoupení zde mají černoši, indiáni a Asiaté. Kolem 85% populace je křesťanského vyznání, největší zastoupení zde má římskokatolická a protestantská církev. Asi 14% obyvatelstva je bez náboženského vyznání.

Ekonomika státu je závislá na hutnickém, elektrotechnickém, strojírenském, dřevozpracujícím, potravinářském a chemickém průmyslu. Země je také významným producentem mléčných výrobků, automobilů, elektroniky, papíru a celulózy. Důležitým zdrojem financí je také rozvíjející se turistický ruch. Zemědělství je zaměřeno na pěstování kukuřice, sóji, cukrové třtiny a chov skotu.

Hlavním městem je Madison s přibližně 250 tisíci obyvateli. Město bylo založeno roku 1836 a mezi jeho dominanty i dnes patří budova Kapitolu, jejíž základní kámen byl položen v roce 1837. Ve městě najdeme také významnou univerzitu, University of Wisconsin – Madison. Největším městem země je Milwaukee, nacházející se na jihozápadním břehu jezera Michigan. Jde o kulturní a ekonomické středisko země, kde žije mnoho přistěhovalců z Evropy, hlavně Německa. Mezi další zajímavá města patří Green Bay, Kenosha, Racine, Appleton, Waukesha, Oshkosh, Eau Claire a West Allis.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko