Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Georgia

Georgia je federální stát na jihovýchodě USA. Ze severu je Georgia ohraničená státy Tennessee a North Carolina, z jihu státem Florida. Z východu je Georgiu obklopuje stát South Carolina a Atlantský oceán. Ze západu je Georgia ohraničená státy Alabama a Florida. Povrch se svažuje od Appalačského pohoří do podhůří a přechází do nížiny. Na jihovýchodním pobřeží jsou hluboké zálivy Atlantského oceánu. V Georgie panuje vlhké subtropické podnebí.

V roce 1732 obdržel James Edward Oglethorpe (1696-1785) od anglického krále Jiřího II. (1683-1760) listinu, která ho opravňovala k založení nové severoamerické kolonie. Na počest krále byla kolonie nazvána Georgia. Tato poslední z původních 13 amerických kolonií byla založena, aby poskytla příležitost chudým britským bezzemkům a propuštěným vězňům. Pokusy s produkcí hedvábí, vína a koření měly však jen omezený úspěch. V r. 1752 se Georgia dostala zpět pod královskou kontrolu.

V lednu 1861 odhlasovalo státní shromáždění vystoupení z Unie. Roku 1864, po dlouhé blokádě a řadě útoků, zničila federální armáda pod vedením generála Williama Tecumseha Shermana (1820-1891) město Atlanta a při postupu k pobřeží silně zemi zdevastovala. V r. 1865 byl na půdě Georgie zajat prezident Konfederace Jefferson Davis (1808-1889).

Pěstování bavlny částečně ustoupilo podzemnici olejné, sóji a kukuřici. Tradiční textilní, oděvní a papírenský průmysl byl předstihnut elektronikou a výrobou letadel. Hospodářský význam mají i četná vojenská zařízení. V zemi jsou největší americká ložiska kaolínu. Dynamický rozvoj v posledních letech učinil z města jedno z nejdůležitějších obchodních a finančních center celých Spojených států. Význam města podtrhlo přidělení olympijských her v roce 1996.

Největší letiště světa je letiště Atlanta Hartsfield-Jackson ve státě Georgia v USA. V roce 2007 tu bylo odbaveno 89,4 milionu pasažérů. Atlanta je nejen obrovským leteckým uzlem, ale také sídlem ředitelství firmy Coca-Cola.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.

Atlanta - přistání na největším letišti světa

Atlanta - přistání na největším letišti světa

Americký jih i sever v jednom městě, taková je Atlanta, hlavní a největší město amerického státu Georgia a centrální město deváté největší metropolitní oblasti ve Spojených státech amerických. Kromě toho tu mají největší letiště na světě, sídlí zde nadnárodní společnost Coca-Cola i světová zpravodajská stanice CNN.

celý článek

 

Stone Mountain - výlet do Kamenné hory

Stone Mountain - výlet do Kamenné hory

Hledáte-li romantickou opuštěnou přírodu uprostřed divokých lesů, budete zklamáni. Pokud si ovšem chcete dopřát trochu zábavy a potěšit sebe i své děti, bude pro vás Stone Mountain Park tou ideální zastávkou na vaší cestě.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko