Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Národní parky USA

Národní parky patří bezpochyby mezi největší lákadla, která mohou Spojené státy americké svým návštěvníkům nabídnout. Právě v USA se totiž nachází jedny z nejkrásnějších národních parků světa, které každoročně navštíví miliony turistů. Celkově se Spojené státy pyšní 58 národními parky, z nichž 14 je na seznamu světového dědictví UNESCO.

Pod některý ze stupňů ochrany přírody spadá přibližně 5% území Severní Ameriky. Na celém území Spojených států amerických je pak rozeseto několik desítek národních parků, přírodních rezervací a chráněných oblastí, které svou nedotčenou divokou přírodou ohromují návštěvníky ze všech koutů světa. Na těchto místech je možné pozorovat tisíciletý vliv přírodních živlů v podobě rozlehlých skalních oblastí a monumentálních kaňonů, nekonečné lesy se stromovými velikány, mohutné gejzíry, impozantní hory i modré ledovce. 

Člověk si rázem uvědomí, jak je malinký a vůči síle přírody bezmocný. Americké národní parky nabízí nejen dokonalou přírodní podívanou, ale také věci, které jen tak někde neuvidíte. Kromě bizarních skalních útvarů vzniklých působením vody a větru se můžete v parcích seznámit také se zajímavou faunou i flórou, nebo se specifiky místní civilizace – zavítat můžete jak do indiánských rezervací, tak i do měst, která proslula hernami a divokým nočním životem. 

Nejvíce národních parků ze všech států USA má Aljaška a Kalifornie (celkem 8). Na třetím místě se umístil stát Utah, který se pyšní pěti národními parky a následuje stát Colorado se čtyřmi národními parky. Největším americkým národním parkem je s rozlohou 32 tisíc kilometrů čtverečních Wrangell - St. Elias National Park, naopak nejmenším je Hot Springs rozkládající se na ploše menší než 24 kilometrů čtverečních. Mezi nejnavštěvovanější národní parky USA patří Grand Canyon, Yosemitský NP a Národní park Great Smoky Mountains. Nejmladším národním parkem je Great Sand Dunes, který byl vyhlášen v roce 2004. Naopak nejstarší je národní park Yellowstone nacházející se na severozápadě Wyomingu. Ten byl vyhlášen 1. května roku 1872.

Yellowstone byl až do roku 1916 spravován armádou Spojených států amerických, ale poté prezident Woodrow Wilson podepsal zákon o vzniku Správy národních parků – National Park Service (NPS). V roce 1960 se již tato organizace starala o 187 objektů a dnes spravuje celkem 379 objektů včetně 58 národních parků. Kromě národních parků jsou pod patronací NPS také přírodní rezervace (National Preserve - NP), národní památky (National Monument - NM), národních historické lokality (National Historic Site - NHS), vojenské parky (National Military Park - NMP), národní rekreační oblasti (National Recreation Areas – NRA), národní jezerní a přímořské oblasti (National Lakeshore, National Seashore) a místa, kudy v minulosti procházely významné stezky (National Historic Trail - NHT). Každý stát USA má navíc vybudován ještě vlastní systém státních parků (State Parks). 

Americké národní parky rozhodně stojí za návštěvu. Každý z nich je něčím specifický a výjimečný. Všechny však mají stejný cíl – naučit lidi blíže poznat přírodu a přimět je tak, k její lepší ochraně. Z toho důvodu jsou národní parky USA protkány množstvím naučných stezek a turisté mají možnost využívat také informační centra i služby průvodců. O pořádek se starají správci parku nebo rangeři – kromě toho, že sledují, zda lidé nejsou v parcích, jak se říká „načerno“, udržují turistické cesty, pořádají naučné programy a hlídají také dodržování pořádku. V amerických národních parcích se nachází návštěvnická centra (Visitor Centre) i muzea. V mnoha národních parcích jsou v provozu kempy a nechybí ani další ubytovací kapacity, restaurace či obchody.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko