Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Minnesota

Na samotném severu Spojených států amerických se na západ od Velkých jezer rozkládá federální stát Minnesota. Ten se stal 11. května roku 1858 součástí Unie a 32. státem USA. Se svou rozlohou 225 365 km² je Minnesota dvanáctým největším státem USA. Stát je považován za nejseverněji položenou oblast USA, pokud nepočítáme Aljašku. Svůj název získala Minnesota od původního indiánského kmene Dakotů, kteří ji ve svém jazyce nazvali „zakalená voda“.

Severní hranice Minnesoty tvoří Kanada, na jihu sousedí se státem Iowa. Na západě je ohraničená státy Jižní a Severní Dakota, z východu je to jezero Superior a stát Wisconsin. Povrch Minnesoty je převážně rovinatý, v minulosti se zde totiž rozkládala rozsáhlá ledovcová jezera. Protéká tudy několik významných řek a svou pramennou oblast zde má dokonce řeka Mississippi. K významným tokům kromě Mississippi patří Minnesota River, Rainy River, Red River of the North a St. Croix River. Čisté vodní toky jsou plné candátů, štik, okounů a pstruhů.

V této oblasti se vytvořila také četná jezera, z nichž jmenujme například Upper Red Lake, Lower Red Lake, Mille Lacs Lake, Vermillion Lake, Rainy Lake, Lake of the Woods, Lake Superior, Leech Lake, Winnibigoshish Lake nebo Lake Pepin. Stát bývá kvůli počtu jezer (11 842) často také nazýván stejně jako Finsko – „Země tisíců jezer“. Jezera jsou skvělým útočištěm pro mnohé druhy vodních ptáků.

Četné parky a bohaté lesy poskytují útočiště mnoha druhům divokých zvířat, jako je například kuna, los, jelen, vlk a rys červený. Stát se podílí také na ochraně medvěda baribala a losa amerického.  Toto jedinečné přírodní bohatství využívají také místní obyvatelé i turisté jako prostor pro svou rekreaci. Na západě Minnesoty se rozprostírají rozsáhlé prérie, které jsou intenzivně využívány pro zemědělství. Východ země je naopak pokrytý lesy a sever se dá považovat za téměř nedotčenou oblast nekonečných tajg. Přestože je povrch tvořen převážně nížinami, nejvyšší bod Eagle Mountain dosahuje výšky 701 metrů nad mořem.

V Minnesotě dnes žije více než 5 milionů obyvatel, z nichž největší zastoupení (asi 85%) mají běloši a lidé západoevropského původu. V minulosti se sem přistěhovalo mnoho Švédů, Norů, Němců a Irů. Přibližně 4% obyvatelstva jsou tvořena černochy, zbytek indiány a míšenci. Kolem 60 % obyvatel žije v oblasti kolem měst Minneapolis a Saint Paul, které jsou centrem obchodu, průmyslu a dopravy státu. Většina lidí je křesťanského vyznání, převažují římští katolíci a protestanti, ale silně zastoupeni jsou zde také Luteráni a Baptisté. Najdeme zde však také muslimy, židy, buddhisty a lidi uctívající další nekřesťanská náboženství.

V Minnesotě je kontinentální klima, pro které jsou typické velké teplotní rozdíly mezi létem a zimou. Ničím neobvyklým nejsou v Minnesotě ani silné srážky, vánice, tornáda, bouře a vichřice, které mohou způsobovat přírodní katastrofy. Minnesota je i přesto považována za významnou zemědělskou oblast, kde se ve velkém věnují pěstování kukuřice, pšenice, sóji a cukrové řepy. Významným ekonomickým odvětvím je strojírenský, hutnický, elektrotechnický, potravinářský, polygrafický a dřevozpracující průmysl. Těží se zde železná ruda a mangan.

Hlavním městem je St. Paul ležící na severním břehu řeky Mississippi. Nejlidnatějším a největším městem je však Minneapolis. Dalšími významnými městy jsou Duluth, Rochester, Bloomington, Brooklyn Park, Plymouth, Eagan, Coon Rapids a Burnsville.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko