Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Washington D.C. - informace o hlavním městě USA

Washington D. C. (District of Columbia) je hlavním městem Spojených států amerických. Jeho název si lidé často pletou se stejnojmenným státem ležícím u pobřeží Tichého oceánu, se kterým však metropole nemá nic společného a navíc jej dělí vzdálenost přes 4400 km. Washington D. C. je samosprávným federálním územím na východě USA, neleží tedy na území žádného amerického státu.

Washington D. C. byl pojmenován po prvním americkém prezidentovi Georgi Washingtonovi, který pro jeho založení vybral v roce 1790 současné místo. Hlavním městem se Washington D. C. stal o deset let později, nedlouho poté, co byl dokončen Kapitol (sídlo amerického Kongresu). Zajímavý je územní plán města. Metropole má tvar čtverce o rozměrech 16 x 16 km doplněného mnoha výběžky. Na severu a východě hraničí se státem Maryland a jihozápadní hranici s Virginií vytváří řeka Potomac. V letech 1812 – 1815, kdy probíhala Britsko – americká válka, byl Washington D. C. těžce poničen. V době Americké občanské války (1861 – 1865) zase město nechvalně proslulo úspěšným atentátem na tehdejšího prezidenta Abrahama Lincolna.

Washington D. C. jakožto hlavní město Spojených států amerických je sídlem prezidenta, Nejvyššího soudu a Kongresu. Přímo uprostřed čtverce, jehož podobu má město, se nachází Bílý dům. Ve Washingtonu D. C. je také obrovská koncentrace nejrůznějších úřadů, vládních budov a významných muzeí. Oproti jiným americkým městům však ve Washingtonu D. C. nenajdete žádné mrakodrapy a jiné výškové budovy. Žádná stavba totiž nesmí být vyšší než 88 metrů vysoký Kapitol.

Co se týče obyvatelstva, Washington zdaleka není nijak hustě osídlen. Na jeho území žije okolo 620 tisíc obyvatel. Asi 57% tvoří černoši a tak je Washington D. C. městem s největším podílem černošského obyvatelstva, zatímco běloši (převážně britského původu) jsou s 32% jen menšinou.

Město je významné nejen svou funkcí, ale atraktivní je také z turistického hlediska. V centru Washingtonu D. C. se rozkládá rozsáhlý, jednu míli dlouhý park National Mall. Tento volný prostor tvořený zelení je pěší zónou, nejezdí zde auta a člověk se zde může nerušeně procházet, nebo odpočívat. Park spojuje Kapitol s Washingtonovým monumentem a po stranách je lemován muzei Smithsonianovy Instituce s nejrůznějším zaměřením. Přestože jde o turistické centrum, nenajdete zde žádné obchody ani restaurace. Prostory parku jsou využívány pro hraní fotbalu, rugby, pouštění draků, lidé posedávají na lavičkách nebo pořádají pikniky v trávě. Člověku se občas zdá, že ani není v hlavním městě.

Snad nejznámější stavbou je Bílý dům – sídlo amerického prezidenta, které se začalo stavět v roce 1792 a dokončeno bylo roku 1811. Tato pozdně georgiánská stavba prošla za dobu své existence mnoha renovacemi. Teprve v roce 1812 dostala svou typickou bílou barvu. V roce 1961 zde Jacqueline Kennedyová vytvořila muzeum americké historie, kde je k vidění sbírka prezidentských portrétů. V současnosti Bílý dům obývá 44. prezident USA Barack Obama se svou rodinou.

Další nepřehlédnutelnou stavbou je Kapitol, který je sídlem amerického Kongresu. Pravidelně se zde konají schůze nejvyššího zákonodárného sboru Spojených států amerických. Kapitol se stavěl v letech 1793 – 1800 a během 19. století prošel několika přestavbami. Dominantní stavbou National Mallu je 169 metrů vysoký obelisk zvaný Washingtonův monument, jež vznikal v letech 1848 - 1888. Jde o prezidentský památník postavený na počest prvního prezidenta Spojených států a vůdce revoluční kontinentální armády George Washingtona. Nejen tento prezident však má v metropoli svůj památník. Navštívit můžete také Lincolnův památník, který je kopí řeckého Parthenónu či neoklasický Jeffersonův památník. Na National Mall stojí ještě četné další monumenty připomínající významné historické události, například Památník vietnamských veteránů, Národní památník druhé světové války či Památník veteránů korejské války.

Nedaleko Kapitolu stojí za návštěvu Muzeum letectví a kosmonautiky NASA, kde je možné si prohlédnout skutečné kosmické lodě, vyzkoušet si na trenažéru přistání na Měsíci, nebo si sáhnout na kámen přivezený z Měsíce. Ve Washingtonu je možné navštívit také americkou národní knihovnu – Knihovnu Kongresu, která opatruje na 30 milionů knih a je tak největší knihovnou na světě. Knihovna se nachází v několika budovách, staré Thomas Jefferson Building z roku 1897, dvou novějších John Adams Building (1939), James Madison Memorial Building (1980) a dalších 3 velkých provozních budovách.

V blízkosti Washingtonu D. C. se nachází také sídlo Ministerstva obrany Spojených států amerických nazývané Pentagon. Tato jedinečná čtyřpatrová stavba ve tvaru pětiúhelníku, která je dnes symbolem amerického vojenství, byla dokončena v roce 1943. Pentagon neleží přímo ve Washingtonu, ale až za jeho hranicemi, na území města Arlington ve státě Virgínie. Pentagon se stal dne 11. září 2001 jedním z cílů teroristických útoků vedených na Spojené státy americké. Zřítil se na něj unesený Boeing 757. Nedaleko Pentagonu se rozkládá rovněž Arlingtonský národní hřbitov, kde je pochováno cca 300 tisíc zesnulých. První pohřeb se v těchto místech konal již v roce 1864. Nachází se zde i hrob J. F. Kennedyho. Je možné se k němu (stejně tak jako k Pentagonu) dostat washingtonským metrem.

 

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko