Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Iowa

Iowa se stala 29. státem USA 28. prosince v roce 1846. Je to nížinatá země situovaná na severu Spojených států, sousedí se státy Minnesota, Nebraska, Jižní Dakota, Missouri, Wisconsin a Illinois. Iowa se rozkládá na ploše 145 743 km² a co do velikosti je tak 26. největším státem USA.

Svůj název získala země po řece Iowa, která byla pojmenována podle původního indiánského kmene žijícího na tomto území. Jméno tohoto kmenu vyslovovali Francouzi jako „Ayuxea“ a Angličané jako „Ioway“. Prvními Evropany, kteří navštívili tuto oblast, byli francouzští objevitelé Louis Joliet a Jacques Marquette. V roce 1833 pak do země přišli první američtí osadníci. Dnes v zemi žijí indiánské kmeny Meskwaki a Sókové.

V Iowě žije okolo 3 milionů obyvatel, z čehož 93% tvoří běloši. Zbylých 7% je rozděleno mezi černochy, indiány, asiaty a ostatní rasy. V Iowě je hodně přistěhovalců z Evropských zemí, hlavně z Německa, Irska, Anglie a Norska. Asi 73% obyvatelstva je křesťanského vyznání, z toho největší zastoupení mají protestanti a katolíci.

Země je převážně rovinatá, pouze na západě se zvedají menší kopce. Na severovýchodě Iowy se nachází vrchovina Driftless zone, kterou pokrývají jehličnany. Nejvyšší horou je Hawkeye Point s výškou 509 metrů nad mořem.  Důležitým odvětvím ekonomiky je zemědělství, na úrodné půdě se pěstuje hlavně kukuřice, pšenice, brambory, sója a lidé se věnují také chovu dobytka. Orná půda tvoří 93% povrchu. Mezi významná průmyslová odvětví patří strojírenství, potravinářství, průmysl chemický, elektrotechnický, zbrojní, hutnický a výroba hliníku. Důležitá je výroba ledniček, praček, plnicích per a zemědělského nářadí. Iowa je také největším producentem etanolu a bionafty.

Iowou protékají významné řeky, jako je Mississippi, Missouri nebo Big Sioux River. V zemi se nachází také velká jezera, například Spirit Lake, West Okoboji Lake a East Okoboji Lake. Z umělých vodních nádrží jmenujme Saylorville Lake, Lake Red Rock, Lake Odessa a Rathbun Lake. V Iowě najdeme čtyři jedinečné přírodní rezervace.

Iowa se dělí do 99 administrativních celků (countries) a hlavním městem se stalo Des Monies. Název města má původ ve francouzštině, do roku 1851 se nazývalo Fort Des Moines, což znamená „Pevnost mnichů“. Roku 1857 byl však jeho název zkrácen na Des Moines. V dnešní době je nejen hlavním městem Iowy s přibližně 200 tisíci obyvateli, ale také správním celkem regionu Polk Country. Město leží na soutoku řek Des Moines a Raccoon.

Mezi další významná města patří Cedar Rapids, Davenport, Sioux City, Waterloo, Iowa City, Council Bluffs, Dubuque, Ames nebo West Des Moines.

V zemi panuje kontinentální podnebí se značnými teplotními výkyvy, s dostatkem srážek a teplým létem. Průměrná roční teplota se pohybuje okolo 10°C. V zimě není sníh ničím neobvyklým, v létě zde mohou teploty šplhat až ke 40°C.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko