Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Colorado

Americký stát Colorado se rozkládá na západě země po obou stranách Skalistých hor, kde najdeme také nejvyšší horu Mount Elbert vysokou 4401 metrů nad mořem.  Colorado sousedí se státy Wyoming, Utah, Nové Mexiko, Oklahoma, Kansas a Nebraska. Zdejší mohutné hory pokrývají smrkové a osikové lesy, které však v roce 2002 při obrovském požáru utrpěly značné škody. Obnova lesů do původního stavu potrvá několik desítek let. Sníh na horách najdete pouze během zimních měsíců, tyčí se zde také několik ledovců. Skalisté hory poskytují ideální podmínky pro lyžování a střediska jako Aspen se stala vyhledávanými centry cestovního ruchu. V nitru Skalistých hor se nachází několik významných národních parků, jako například Rocky Mountains, Mount Elbert, Black Canyon nebo Garden of the Gods. Rozprostírá se zde také Velká příkopová propadlina. Kromě Skalistých hor na západu země je většina povrchu tvořena velkými prériemi, které jsou jakýmsi odrazem Divokého západu. Na jihozápad zasahuje Coloradská plošina, s ročními srážkami okolo 200 mm.

Původně bylo Colorado domovem mnoha indiánských kmenů. Žili zde obyvatelé skalních stěn z Mesa Verde a v prériích Čejeni a Arapahové. Všechny tyto kmeny byly vytlačeny Španěly, jež následně dali tomuto území jméno podle zdejších načervenalých skal. V roce 1859 v Coloradu propukla zlatá horečka, což mělo za následek obrovskou vlnu přistěhovalců a rozvoj hraničních městeček. V souvislosti s tím došlo také k rozvoji v oblasti závlahového zemědělství, pěstování cukrové řepy a chovu skotu a ovcí. Díky bohatým zásobám nerostných surovin se Colorado na konci 19. století proměnilo v důležité průmyslové centrum. Dnes je vyhledáváno rekreanty, kteří mají rádi příjemné letní klima a také lyžování na bohatých zásobách prachového sněhu. Hlavním a největším městem je Denver, mezi další významná města můžeme zařadit Colorado Springs, Aurora, Lakewood nebo Fort Collins.

Stát Colorado je místo, kde se setkávají velehory s prérií. Colorado má nejvyšší průměrnou nadmořskou výšku ze všech států USA a nabízí mnoho zajímavých turistických míst. Historie státu Colorado se vtiskla do tvaru stanové střechy letiště v Denveru z r. 1995, která připomíná shluk indiánských teepee. Skleněné věže mrakodrapů „downtownu“ jsou opředené sítí dálnic, po kterých se prohání široká americká auta a blyštivé trucky.

Colorado leží ve středu Spojených států amerických a sousedí se státy Wyoming, Utah, New Mexico, Oklahoma a Nebraska. Coloredo je poměrně hornatý stát. Západní část Colorada pokrývají Skalnaté hory (Rocky Mountains). Nejvyšší vrchol Elbert dosahuje výšky 4 395 metrů nad mořem. Východ země se rozkládá na rozsáhlých plošinách. Největší je Coloradská plošina a nejznámější z kaňonů je Velký kaňon.

Území dnešního Colorada bylo osídleno Indiány až do začátku 18. století, kdy se zde začali usídlovat Španělé. Později bylo území vyhlášeno za francouzské, potom bylo předáno USA. Začátkem 19. století bylo součástí Mexika, později Texasu a až v roce 1876 se stalo Colorado členským státem USA. Colorado patří mezi státy, které jsou ovlivněny kontinentálním počasím. Počasí je zde výborné během celého roku. Turistická sezóna panuje prakticky po celý rok.

Jednou z mnoha atraktivit Colorada je národní park Rocky Mountains, jeden z nejstarších národních parků v USA. Založen byl v roce 1915. Cesta do národního parku není spletitá. Stačí zaletět do Denveru, hlavní metropole státu. Z Denveru vybíhá dálnice na sever a na západ, dále po menších komunikacích, například podél řeky Thompson klikatící se v úzké soutěsce do Estes Parku, východní brány do parku. Estes Park se svými 10 tisíci obyvateli je poměrně známým lyžařským střediskem.

Až čtyřtisícové vrcholy tyčící se nad hlubokými údolími vymodeloval horský ledovec a na některých místech zanechal po sobě průzračně čistá jezera, jako například Lake Bear. Malebná příroda a příjemná procházka kolem jezera má své kouzlo. Od jezera Grandby pak začíná svou pouť do Kalifornského zálivu řeka Colorado, jeden z veletoků Severní Ameriky.

Památky a atrakce
Nejvyšší most na světě je Royal Gorge Bridge. Tento visutý most ve státě Colorado v USA se klene nad řekou Arkansas ve výšce 321 metrů. Délka mostu je 384 metrů. Byl postaven už roku 1929 a vede po něm silnice.

Colorado Springs - turistické a sportovní středisko

Denver - město, které vzniklo z hornické osady. Leží ve výšce 1 609 metrů nad mořem.
- Mincovna (U. S. Mint)
- Denver Art Museum – sbírka indiánského umění
- Boettcher Concert Hall - Koncertní síň

Národní park Rocky Mountains
- Aspen - známé lyžařské středisko

Národní park Mesa Verde - je známý skalními obydlími a podzemními rituálními místnostmi.

Red Rocks - červené pískovcové skály

Mount Elbert - nejvyšší vrchol dosahuje výšky 4 395 metrů nad mořem

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.

Aspen – hurá mezi celebrity!

Aspen – hurá mezi celebrity!

Ať jste vyznavači sjezdového lyžování nebo snowboardingu, nikde v Americe se nevydovádíte lépe, než v Coloradském Aspenu. Středisko, které se stalo Mekkou lyžařů snad z celého světa, najdeme na východních svazích Skalistých hor, v blízkosti oblasti Snowmass.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko