Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

New Hampshire

Na severovýchodním pobřeží Spojených států amerických se v oblasti nazývané jako Nová Anglie rozkládá federální stát New Hampshire. Jeho sousedními státy jsou Kanada, Maine, Massachusetts a Vermont. Východ státu je omýván vodami Atlantského oceánu. New Hampshire se připojil k Unii 21. června roku 1788 a stal se tak 9. státem USA.

Tento malinký stát s rozlohou 24 217 km² je převážně hornatý, nejvyšší vrchol Mount Washington zde dosahuje výšky 1917 metrů nad mořem. Zasahují zde totiž výběžky Apalačského pohoří a údolí jsou porostlé hustými listnatými lesy. Státem protékají řeky Androscoggin River, Connecticut River a Merrimack River. Vytvořila se zde také četná jezera, z nichž nejznámější je Lake Winnipesaukee.

Název New Hampshire dostalo území po anglickém kraji Hampshire, kde po mnoho let žil Kapitán John Mason. Hlavním odvětvím ekonomiky státu je elektrotechnický, strojírenský, textilní, obuvnický a chemický průmysl. Zemědělství je založeno na pěstování ovoce, zeleniny, pícnin, chová se skot a drůbež.

V New Hampshiru dnes žije kolem 1,3 milionu obyvatel, z čehož převážnou většinu (96%) tvoří běloši. Zbylé čtyři procenta jsou rozděleny mezi černochy, míšence, indiány a Asiaty. Obyvatelé hispánského původu představují – bez ohledu na rasu – 1,7% populace. Asi 80% obyvatelstva je křesťanského vyznání, převažují zde protestanti, za nimi následují římští katolíci. Kolem 19 % lidí je bez náboženského vyznání a asi 1% tvoří židé. Hustota zalidnění je 53 obyvatel na kilometr čtvereční.

Hlavním městem je Concord s asi 41 tisíci obyvateli. Mnohem větší a známější je však Manchester, který má přes 108 tisíc obyvatel. Další zajímavá města jsou Nashua, Derry, Rochester, Salem, Dover, Merrimack, Londonderry a Hudson.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko