Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Michigan

Na severu Spojených států amerických se v oblasti Velkých jezer rozkládá federální stát Michigan. Do Unie vstoupil 26. ledna roku 1837 a stal se tak 26. státem USA.  Michigan má jedinečnou polohu mezi čtyřmi z celkových pěti severoamerických Velkých jezer – Hořejším, Michiganským, Huronským a Erijským jezerem. Díky tomu má také Michigan nejdelší pobřeží ze 48 kontinentálních států USA. Díky své rozloze 253 793 km² je Michigan 11. největším státem USA.

Michigan je výjimečný také tím, že se skládá ze dvou poloostrovů, jež odděluje průliv Mackinac v nejužším místě dosahující šířky pouhých 8 metrů. Horní poloostrov je ze severu ohraničen jezerem Superior a na jihu jezery Michigan a Huron. Na západě sousedí se státy Wisconsin a Minnesota. Nižší poloostrov hraničí na jihu se státy Indiana a Ohio a pro jeho specifický tvar bývá nazýván jako „palčák“.

Samotný název státu je bezpochyby odvozen právě od Michiganského jezera. To bylo pojmenováno původním indiánským jazykem čipeva jako „mishi-gami“, což znamená něco jako „velká voda“.  Povrch státu je převážně rovinatý, nacházejí se zde velké mýtiny. Nejvyšší bod Mount Arvon dosahuje výšky pouhých 603 metrů nad mořem. Michiganem protékají významné řeky, jako je třeba Detroit River, Grand River, Kalamazoo River, St. Clair River nebo St. Mary´s River.

Přibližně 50% povrchu Michiganu je zalesněno, což má velký význam pro dřevařský a dřevozpracující průmysl. Stát má obrovské a nevyčerpatelné zásoby sladké vody, proto se v minulosti uvažovalo, že by místní voda byla potrubím odvedena do států s malými nebo žádnými zásobami vody. Tento návrh byl však nakonec v zájmu zachování životního prostředí zamítnut. V dnešní době je Michigan známý především díky výraznému automobilovému průmyslu. Doma jsou tu automobilky jako Ford, General Motors nebo Daimler – Chrysler.

Mezi další významná odvětví ekonomiky státu patří těžba rud železa, ropy, zemního plynu a soli. Důležitý je rovněž strojírenský, hutnický, chemický, letecký a potravinářský průmysl. Zemědělci se věnují pěstování kukuřice, pšenice, sóji, cukrové řepy, zeleniny a ovoce. Chová se skot, prasata a ovce.

Michigan je podle počtu obyvatel považován za osmý největší stát USA, žije zde totiž kolem 10 milionů obyvatel. Hustota zalidnění je tak 68 obyvatel na 1 km čtvereční. Asi 85% obyvatelstva tvoří běloši, zbylé procento je rovnoměrně rozděleno mezi černochy, indiány a Asiaty. Většina lidí je křesťanského vyznání, převažují římští katolíci a protestanti. Malé procento však tvoří také muslimové, židé a lidé s jiným náboženským vyznáním.

Hlavním městem je Lansing se 120 tisíci obyvateli. Mnohem větším a významnějším městem je však Detroit. Jde o významné průmyslové město, kde je ve velké míře zastoupen hlavně automobilový průmysl. Detroit je však bohužel místem s vysokou nezaměstnaností a s tím spojenou kriminalitou, která je stále jedna z největších v USA. Od roku 1815 byl Detroit po několik let hlavním městem Michiganu, v roce 1847 jej však vystřídal Lansing ležící na řece Grand River. Dalšími velkými městy jsou Grand RapidsWarren, Flint, Sterling HeightsAnn Arbor, Livonia, Dearborn a Westland.

Klima Michiganu je výrazně ovlivňováno zdejšími Velkými jezery, zimy jsou tak studené a léta zase velmi teplá. Nejvyšší teploty v červenci dosahují asi 30°C a v lednu se průměrná teplota pohybuje kolem 1°C. Severní oblast Michiganu je tak velmi přitažlivá pro milovníky lyžování.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko