Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ohio

Na americkém Středozápadě se na ploše 116 096 km² nachází spolkový stát Ohio. Ten je na severu omýván vodami Erijského jezera, které tak tvoří přirozenou hranici s Kanadou. Sousedními státy jsou Pennsylvánie, Michigan, Indiana, Západní Virginie a Kentucky. Svůj název získalo Ohio po stejnojmenné řece, která tudy protéká. Název Ohio však používaly již původní indiánské kmeny, když mluvili o „velké“ nebo „krásné“ řece. Ohio přistoupilo do Unie 1. března roku 1803 a stalo se tak platným členem Spojených států amerických.

Ohio spadá do regionu Velkých jezer a díky této výhodné poloze byl v minulosti významnou kulturní i geografickou křižovatkou. Povrch státu je převážně rovinatý, byl modelován kontinentálním ledovcem, čímž vznikly rozsáhlé plošiny. Nejvyšším vrcholem je Campbell Hill s výškou 472 metrů nad mořem.

Kromě řeky Ohio tudy protékají ještě další významné řeky, jako Cuyahoga River, Great Miami River, Maumee, Muskingum, Scioto a Sandusky River.  Roku 1913 došlo v povodí Great Miami River k velké katastrofě, řeka se vylila z břehů a zaplavila oblast Daytonu. Tehdy došlo k velkým materiálním ztrátám i ztrátám na životech. Díky tomu byl vypracován první projekt pro ochranu před povodněmi ve Spojených státech. V Ohiu se rozkládají také velká jezera Grand Lake, Erijské jezero nebo Velké jezero svaté Mary, které bylo po mnoho let největším uměle vytvořeným jezerem na světě.

V Ohiu dnes žije téměř 11,5 milionu obyvatel, z toho 86% tvoří běloši, 13% afroameričané a necelé procento Asiaté. Hustota zalidnění je tak poměrně vysoká - 107,05 obyvatel na km². Značný počet obyvatel se nenarodil ve státech, je zde hodně přistěhovalců z Německa, Anglie a Irska. Většina obyvatel jsou křesťané, převažující je římskokatolická a protestantská církev.

Ohio je průmyslový stát, který je bohatý na nerostné suroviny, proto je důležitý hlavně těžební průmysl. Těží se zde ropa, zemní plyn, soli, stavební materiály. Významný je však také průmysl hutnický, strojírenský, automobilový, letecký, gumárenský, chemický a potravinářský. V zemědělství se věnují hlavně pěstování obilnin, kukuřice, sóji, tabáku, cukrové řepy, a chovu ovcí, skotu a koní.

Stát leží v mírném podnebném pásu, léta jsou horká a vlhká a zimy jsou většinou chladné. Oproti ostatním americkým státům zde nejsou častá tornáda ani zemětřesení, počasí však někdy může být poměrně nepříznivé. Střetává se zde totiž teplý Golfský proud se studeným proudem z Arktidy.

Hlavním a největším městem Ohia je od roku 1816 Columbus, který se nachází téměř v geografickém středu státu. Žije zde kolem 750 tisíc obyvatel. Dalšími významnými městy jsou Cleveland, Cincinnati, Toledo, Akron, Dayton, Parma, Youngstown, Canton a Lorain.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko