Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Oregon

Na severozápadě Spojených států amerických se rozprostírá federální stát Oregon, který je s rozlohou 255 026 km² devátým největším státem USA. Je ohraničen státy Washington, Kalifornie, Nevada a Idaho. Jeho západní pobřeží je omýváno vodami Tichého oceánu. Původ názvu Oregon není historikům dosud jasný. Někteří se domnívají, že jde o francouzské slovo „ouragan“ znamenající bouři. Jiní zase zastávají teorii, že název státu vyšel ze španělského slova „orejon“, což by se dalo přeložit jako „velké ucho“. Součástí USA je Oregon od 14. února roku 1859, kdy se připojil jako 33. stát.

Povrch Oregonu je převážně hornatý, proto zde bylo vybudováno mnoho skvělých lyžařských středisek. Od severu k jihu se táhnou dva horské systémy – Pobřežní a Kaskádové pohoří. Nejvyšší horou je Mount Hood měřící 3428 metrů nad mořem. Mezi pohořími se rozkládá úrodné údolí Willamette a na jihovýchodě aridní Velká pánev. Oregonem také protékají dvě veliké řeky Columbia a její přítok Snake. Na řece Columbia byla v roce 1943 vystavěna přehrada Bonneville. Velkým turistickým lákadlem je národní park Crater Lake National Park.

V Oregonu dnes žije kolem 3,5 milionu obyvatel, z nichž převážná většina obývá velké městské aglomerace. Hustota zalidnění je 13,76 osob na kilometr čtvereční. Jihovýchod země je téměř liduprázdný a pustý. Přibližně 80% obyvatelstva tvoří běloši, 10% Hispánii a přes 3 % Asiaté. Zbytek představuje černošské obyvatelstvo a míšenci. Žije zde také hodně přistěhovalců z Evropy, zejména pak z Německa. Přes 75% lidí je křesťansky založeno, převažují římští katolíci, protestanti a následují mormoni. Téměř 24% populace je bez náboženského vyznání.

Hlavním odvětvím oregonské ekonomiky je těžební průmysl, zejména pak těžba rud barevných a vzácných kovů. Dále také dřevozpracující, potravinářský, textilní a loďařský průmysl. V zemědělství hraje důležitou roli pěstování obilnin, brambor, ovoce, zeleniny, chov skotu, rybolov a lov krabů.

Hlavním městem Oregonu je Salem se 140 tisíci obyvateli, jehož výraznou památkou je budova Capitolu. Největším městem státu je však Portland, kde dnes žije přes půl milionu obyvatel. Portland byl založen roku 1851 a najdeme v něm mnoho zajímavých památek. Dalšími městy, která v Oregonu stojí za návštěvu, jsou Eugene, Gresham, Hillsboro, Medford, Springfield, Bend, a Corvallis.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko