Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vermont

Na severovýchodě Spojených států amerických se na území o rozloze 24 923 km² rozkládá federální stát Vermont. Na severu hraničí s kanadskou provincií Québec, dalšími sousedními státy jsou New York, New Hampshire a Massachusetts. Jde o menší stát nacházející se v oblasti Nové Anglie. Název Vermont údajně pochází z francouzského slova Mont Vert, což znamená „Zelená hora“. Takto zdejší pohoří pojmenoval francouzský průzkumník Samuel de Champlain, který ho roku 1647 zakreslil do mapy.

Povrch je velmi rozmanitý, v oblasti kolem jezera Champlain se rozprostírají nížiny, směrem na východ se však zvedá pohoří Green Mountains s nejvyšší horou Mount Mansfield měřící 1340 metrů nad mořem. Přibližně 75% území Vermontu je zalesněno. Státem protéká Řeka sv. Vavřince, West River, Otter River a řeka Connecticut.

Původními obyvateli této oblasti byli indiánské kmeny, zejména Irokézové. V 18. století však byli Irokézové vyhnáni francouzskými kolonisty. Území bylo předmětem sváru mezi Anglií a Francií, obě země jej totiž chtěly pro sebe. Roku 1777 byla ve Vermontu vyhlášena nezávislost a roku 1779 se stal členským státem USA. Dnes žije ve Vermontu kolem 600 tisíc obyvatel nejrůznějších národností.

Většina obyvatel má však původ v Evropě, jako je tomu i na jiných místech v oblasti Nové Anglie. Počet afroamerických a hispánských obyvatel je proto velmi nízký. Běloši tvoří téměř 97% populace, černoši 0,5%, indiáni 0,4% a Asiaté téměř 1%. Převážná část obyvatelstva je křesťansky založena, převažuje římskokatolická a protestantská církev. Bez náboženského vyznání je přibližně 22% populace.

Ekonomika státu je závislá na dřevozpracujícím, papírenském, elektrotechnickém, polygrafickém a potravinářském průmyslu. Těží se zde dřevo, slída, azbest, stavební kámen, mramor i břidlice. Významná je výroba nábytku a všeho ze dřeva a papíru. Zemědělství je zaměřeno na pěstování kukuřice, ovoce, zeleniny, obilnin, chov skotu a produkci mléka.

Hlavním městem je Montpelier s asi 8000 obyvateli. Největším městem je Burlington, kde žije necelých 40 tisíc lidí. K dalším větším městům řadíme Essex, Rutland, Colchester, South Burlington, Bennington, Brattleboro, Hartford, Milton a Barre.

 

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko