Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nevada

Na západě Spojených států amerických se rozprostírá pouštní a řídce osídlený federální stát Nevada. Se svou rozlohou 286 367 km² je sedmým největším státem USA. Sousedními státy jsou Oregon, Idaho, Kalifornie, Utah a Arizona. Většinu území pokrývá pouštní oblast ve Velké pánvi. Na západě se tyčí vrcholky pohoří Sierra Nevada a na východě se zvedají Skalnaté hory. Střídají se zde tedy rozmanité krajiny, najdete zde zasněžené vrcholky hor, rozlehlé pastviny i vyprahlé pouště. Nevada je považována za nejsušší oblast v USA.

Státem protékají významné řeky, jako Colorado River, Humboldt River, Truckee River a vytvořila se zde jezera Pyramid Lake, Lake Mead, Lake Mojave, Lake Tahoe, Walker Lake. Mezi turisticky přitažlivá místa patří Hooverova přehrada nacházející se na řece Colorado v Grand Canyonu. Tato přehrada zásobuje vodou celou Nevadu i část sousední Arizony. Postavena byla ve 30. letech 20. století a pojmenována je po americkém prezidentovi Hooverovi.

Každoročně hojně navštěvovaným místem je Death Valley – Údolí smrti, které se rozkládá na hranici Nevady a Kalifornie. Údolí zaujímá plochu 8 tisíc km2 a táhne se v délce 225 km. Je součástí stejnojmenného národního parku, který byl vyhlášen v roce 1994, do té doby byl znám jako Národní Monument. Celá tato oblast je považována za nejsušší místo v Americe, někteří odborníci dokonce tvrdí, že je nejteplejší pouští na světě. Průměrné roční srážky nedosahují ani 5 cm. V letních měsících zde panují extrémní a nesnesitelná vedra, kdy rtuť teploměru vystoupá běžně přes 50°C. V minulosti se zde těžil unikátní nerost – borax. Dnes se v údolí ukrývá mnoho městeček a osad, kterým se říká Ghost Towns – města duchů.

Zajímavostí je solného pole Badwater, které se nachází 86 metrů pod úrovní moře a je tak nejníže položeným místem na západní polokouli. Oproti tomu nejvyšší vrchol národního parku Teleskope Peak, ležící v pohoří Panamit Range, dosahuje nadmořské výšky 3368 metrů. Úchvatný je rovněž pohled na četné kaňony, impozantní skalnaté útvary, písečné duny, sopečné krátery či přírodní mosty.

Až do počátku 19. století žily na tomto nehostinném území pouze indiánské kmeny, které však byly bílými osadníky (zejména Španěly) vytlačeny na sever. O toto území vedlo Španělsko s USA četné a krvavé boje. Nakonec připadlo Američanům, kteří jej z části začlenili do teritoria Utah a z části do Nového Mexika. Zlomový byl rok 1859, kdy bylo v Nevadě objeveno bohaté ložisko zlata, což přilákalo vlnu přistěhovalců a zlatokopů toužících po bohatství.

Roku 1861 vzniklo samostatné teritorium Nevada, které se následně stalo samostatným spolkovým státem. Název získal stát po pohoří Sierra Nevada, kterému dali jméno španělští námořníci. Díky bílým vrcholkům bylo pohoří pojmenováno „zasněžené hory“. Časem bylo takto pojmenováno celé nové území oddělené od státu Utah, došlo však ke zkrácení názvu na Nevada. Na území Nevady se dnes nachází několik indiánských rezervací.

Populace Nevady čítá necelé 2 miliony obyvatel, hustota zalidnění je 7 obyvatel na km čtvereční. Téměř 90% tvoří běloši, 4% černoši a zbytek je rozdělen mezi indiány, míšence a Asiaty. Převážná většina obyvatel je křesťanského vyznání, převažuje římskokatolická a protestantská církev. Velké zastoupení zde mají také mormoni.

Průmysl Nevady je závislý na těžbě a zpracování rud, těží se zde však také zlato, stříbro, rtuť, bauxit, síra a sůl. Významný je také chemický a strojírenský průmysl. Zemědělství zde není kvůli pouštnímu charakteru nijak výrazné, díky zavlažovacím systémům je možné se zde věnovat alespoň pěstování bavlny, brambor, obilí a zeleniny. Chovají se ovce a dobytek, produkuje se mléko. Zajímavostí je, že Nevada byla prvním místem, kde byla odzkoušena atomová bomba.

Hlavním městem je Carson City s 56 tisíci obyvateli. Založeno bylo roku 1858 a pojmenováno po objeviteli stříbrného dolu Kitu Carsonovi. Mnohem navštěvovanějším a známějším městem je Las Vegas, které se začalo budovat v roce 1905. Dne 17. března roku 1931 zde byl legalizován hazard a již v druhé polovině 20. století se Las Vegas stalo městem hazardu, kýče a bohatství, stalo se jakýmsi symbolem celého státu. Dnes je známé svým nočním životem, ale také poměrně vysokou zločinností. Dalšími zajímavými městy jsou Reno, Henderson, Sparks, Elko, Boulder City, Mesquite a Fallon.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.

Mohavská poušť - země pistolníků a mimozemšťanů

Mohavská poušť - země pistolníků a mimozemšťanů

Nad pustou krajinou se tetelí horký vzduch a je úplné bezvětří, takže kdyby tady rostl nějaký strom, ani lístek by se nepohnul. Místo stromů jsou však k vidění jen kaktusy a stromovité sukulenty. K malé vesnici s dřevěnými domky se z dálky blíží jezdec na koni...

celý článek

 

Hoover Dam – obr mezi přehradami

Hoover Dam – obr mezi přehradami

Na rozmezí amerických států Nevada a Arizona se nachází betonová klenbová přehrada, která byla přes řeku Colorado vybudovaná ve 30. letech 20. století. Své jméno Hoover Dam získala po americkém prezidentovi Hooverovi a ve své době byla největší přehradou na světě.

celý článek

 

Opojné Las Vegas

Opojné Las Vegas

Na světě neexistuje snad žádné jiné město, které by tolik překypovalo kýčem, nevkusem, bohatstvím, neřestí, hazardem a zároveň bylo tak romantické jako Las Vegas. Chodí se sem bavit nejbohatší lidé světa a město se stalo jakýmsi symbolem celého státu Nevada.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko