Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pensylvánie

Na severovýchodě Spojených států amerických se na území o rozloze 119 283 km2 rozkládá federální stát Pensylvánie. Sousedí se státy New York, New Jersey, Ohio, Východní Virginie, Baltimore a Delaware. Na severu je přirozenou hranicí s Kanadou Erijské jezero. K USA byla Pensylvánie připojena 12. prosince roku 1787. Název státu byl poprvé zmíněn v listině, kterou vydal anglický král Karel II v roce 1680.

Krajina Pensylvánie je velmi rozmanitá, z jihu na severozápad se táhne mohutné Apalačské pohoří, kde najdeme také nejvyšší vrchol – Mount Davis měřící 979 metrů nad mořem. Východní hranice státu je lemována řekou Delaware ústící do Delawarského zálivu.  Dalšími významnými řekami jsou Allegheny River, Susquehanna a Ohio. Jihovýchod je tvořen pobřežními nížinami. Pro Pensylvánii jsou typické také husté smíšené i listnaté lesy a četná jezera, z nichž nejznámější je Erijské.

V Pensylvánii dnes žije kolem 12,3 milionů obyvatel, hustota zalidnění je tak poměrně vysoká – 105,8 osob na kilometr čtvereční. Kolem 85% populace představují běloši, 10% černoši, 2% Asiaté a zbytek indiáni a míšenci. Podíl hispánského obyvatelstva bez ohledu na rasu je zde 3,2 %. Lidé jsou značně nábožensky založení, většina z nich jsou křesťané – jako téměř všude v Americe převažuje římskokatolická a protestantská církev. Bez náboženského vyznání je asi 6% populace.

V Pensylvánii je značně rozvinutý průmysl, největší význam je kladen na průmysl těžební, hutní, strojírenský, chemický, dřevozpracující, elektrotechnický, papírenský a tabákový. Těží se zde ropa, zemní plyn, uhlí a železné rudy. V zemědělství se lidé věnují především pěstování kukuřice, tabáku, ovoce, zeleniny, produkují se houby a seno. Významný je také chov skotu, produkce drůbežího, hovězího a vepřového masa a mlékárenských výrobků.

Hlavním městem je Harrisburg, mnohem větší, známější a navštěvovanější je však Philadelphia, kde žije kolem 1,5 milionu obyvatel. V historii USA zastupovala Philadelphia velmi důležitou úlohu. Byly zde totiž sepsány důležité dokumenty, jako Deklarace nezávislosti a Ústava Spojených států. Mezi lety 1790 – 1800 byla dokonce Philadelphia hlavním městem USA. Dnes zde má sídlo významná univerzita - University of Pennsylvania.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko