Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nové Mexiko

V jihozápadní části Spojených států amerických se na ploše 315 194 km² rozkládá pátý největší stát Nové Mexiko. Tento federální stát byl k Unii připojen 6. ledna roku 1912. Krajina má polopouštní až pouštní charakter, na jihu se zvedají horské hřbety Skalistých hor a východní část je součástí Velkých planin.  Sousedními státy jsou Colorado, Texas, Mexiko, Oklahoma, Texas a na západě Arizona.

Historie této oblasti je velmi pestrá, což dokládá prolínání indiánských, mexických a amerických kultur. Na tomto území žily odpradávna početné indiánské kmeny, které budovaly typická puebla a později i malá města. Prvním Evropanem, který vstoupil do těchto míst, byl v roce 1540 španělský conquistador Coronado. Ten se sem vypravil hlavně proto, aby našel bájných sedm zlatých měst. S přílivem Španělů byly původní indiánské kmeny buď vyhubeny, nebo odsunuty na sever. Španělé tuto oblast následně pojmenovali Nuevo México a stala se součástí španělské kolonie Nové Španělsko s hlavním městem Ciudad de México.

Státem protéká řeka Río Grande, která jej rozděluje na dvě části. USA získalo v roce 1845 nejprve jeho východní část, ta západní byla vybojována v Americko – Mexické válce v roce 1848. Dne 9. září 1850 došlo ke vzniku teritoria Nové Mexiko a roku 1912 k následnému připojení státu k Unii. Významným se pro Nové Mexiko stal také rok 1945, 16. července byla totiž v poušti Alamogordo odpálena první atomová bomba.

Typická načervenalá pouštní krajina výrazně kontrastuje se zasněženými vrcholky hor. Nejvyšším vrcholem Nového Mexika je Wheeler Peak dosahující výšky 4011 metrů nad mořem. Přestože jde o značně vyprahlou a nehostinnou oblast, najdeme zde také rozsáhlé lesní porosty. Mezi hlavní turistická lákadla patří místní národní parky, jako například White Sands National Monument s bílými dunami a jedinečnou faunou a flórou. Unikátní jeskyni s největší kolonií netopýru na severoamerickém kontinentu najdete v parku Carlsbad Caverns National park. Gila National Forest je zase obrovské území porostlé hustými lesy.

Nové Mexiko má dnes kolem 1,9 milionu obyvatel. Kolem 86% populace tvoří běloši, 10% indiáni a necelé 3% pak černoši. Zbylé jedno procento je rozděleno mezi Asiaty a nádory pocházející z tichomořských ostrovů. Nové Mexiko má ze všech států USA největší podíl hispánského obyvatelstva. Jde většinou o potomky španělských kolonizátorů, kteří se sem přistěhovali v 17. a 18. století. V poslední době sem stále více emigruje hispánské obyvatelstvo z Mexika a nárůst počtu obyvatel má za následek také vysoká porodnost. Indiáni, kteří zde dnes žijí, jsou zejména potomky původních kmenů Navajo a Apache. Všechny tyto odlišné etnické skupiny dělají z Nového Mexika národnostně velmi pestrý stát se dvěma úředními jazyky – angličtinou a španělštinou.

Obyvatelstvo Nového Mexika je silně nábožensky založeno, je zde největší podíl katolíků ze všech států na západě USA. Jednoznačně převládají římští katolíci, protestanti a bez vyznání je 19% populace.

Hlavním odvětvím ekonomiky těžební průmysl, těží se především ropa, uhlí, zemní plyn, kámen, sůl, rudy uranu a mědi. Významný je také potravinářský a elektronický průmysl a turistika. Mezi hlavní zemědělské produkty patří pšenice, kukuřice, bavlník, ovoce, zelenina, mléko a mléčné výrobky. Chová se skot, ovce a kozy.

Hlavním městem je Santa Fé s asi 70 tisíci obyvateli. Uchovává mnoho cenných památek, jako například katedrála Sv. Františka z Assisi nebo památník Bataan. Největším městem Nového Mexika je Albuquerque, které bylo založeno roku 1706 španělskými kolonizátory. Dalšími zajímavými městy jsou Las Cruces, Santa Fe, Rio RanchoRoswell, Farmington, Alamogordo, Clovis, Hobbs a Carlsbad.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.

Balóny nad Albuquerque

Balóny nad Albuquerque

Na jihozápadě USA se jen několik hodin jízdy od hranic s Mexikem rozkládá město Albuquerque, které je dnes hlavním a největším městem státu Nové Mexiko. Albuquerque je z jedné strany obklopeno pouští a z druhé jej ohraničují vrcholky pohoří Sandia. Kromě přírody láká město na své staré centrum s rozmanitými krámky a romantickými kostely.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko