Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Alabama

Na jihovýchodě USA se rozkládá stát Alabama, který se svou rozlohou může rovnat bývalému Československu.  Ve státě, který sousedí s Floridou, Mississippi, Tennessee a Georgií dnes žije okolo 4,5 milionu obyvatel. Povrch je převážně rovinatý, nejvyšší vrchol Cheaha Mountain nacházející se v Blue Mountain měří 734 metrů nad mořem. Vyskytují se zde husté lesy, ale také úrodná půda, kterou intenzivně obdělávají místní obyvatelé. Pěstuje se zde například bavlna, podzemnice olejná a sója. Jižní část státu zasahuje až k pobřeží, které je omýváno vodami Mexického zálivu. Na území Alabamy dnes najdete 6 národních parků, kde našlo své útočiště mnoho druhů rostlin a živočichů a setkáte se zde s nádhernou a nedotčenou přírodou.

Původně oblast Alabamy obývaly indiánské kmeny, které ji nazývaly Alibama, což v překladu znamená „dar života“. S příchodem prvních Evropanů bylo původní obyvatelstvo postupně vytlačováno a o území se začaly přít tři strany – Španělé, Angličané a Francouzi. Nakonec zemi společně s Louisianou obsadili Francouzi, kteří ji následně prodali Spojeným státům Americkým. V roce 1819 se Alabama začlenila do Unie a stala se 22. státem USA.

Začali se sem ve velkém dovážet černí otroci z Afriky, kteří již v roce1860 tvořili polovinu obyvatelstva státu. Dnes tvoří černošské obyvatelstvo 27% alabamské populace. Až do 60. let 20. století trvala v Alabamě rasová diskriminace a nevraživost. Alabama byla v minulosti dějištěm mnoha černošských protestů a právě zde vznikla rasistická organizace Ku-Klux-Klan. Nejznámějším bojovníkem za práva černochů byl alabamský rodák Martin Luther King, který v roce 1964 obdržel Nobelovu cenu míru.  V roce 1968 byl však zavražděn fanatikem bílé pleti, který nesouhlasil s jeho názory.

Přestože největším městem je Birmingham, hlavním městem Alabamy se stalo Montgomery, kde žije přibližně 300 tisíc obyvatel. Hlavní město vzniklo v roce 1819 sloučením dvou měst ležících na řece Alabama. Mezi nejvýznamnější památky patří Alabama State Capitol, najdete zde Alabamskou státní univerzitu i Auburn Univerzity Montgomery. Město žije poměrně výraznou vojenskou minulostí i současností, což je způsobeno blízkostí letecké základny Maxwell Air Force Base.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko