Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nebraska

Ve střední části Spojených států amerických se v oblasti Velkých planin rozkládá federální stát Nebraska. Původně zde byla pouze rozlehlá pouštní oblast, která se však díky důmyslnému zavlažovacímu systému dokázala proměnit ve velmi úrodnou krajinu posetou farmami a poli. Nebraska je tak dnes považována za nejúrodnější stát USA.

Nebraska sousedí s několika státy: Jižní Dakota, Iowa, Missouri, Kansas, Colorado a Wyoming. V roce 1860 přišli do oblasti první osadníci, kteří zde začali budovat farmy a věnovali se zemědělství. Z počátku byli považováni za blázny, protože kolem se rozkládala pouze poušť, prérie a neúrodná krajina. To se však postupem času změnilo a lidem se zde začalo dařit. Po občanské válce se v roce 1867 stala Nebraska 37. státem Unie. Název státu pochází z indiánské řeči „ajova-oto“ a v překladu znamená něco jako „Plochá voda“.

Jak již bylo zmíněno, Nebraska se z převážné části rozkládá na území Velkých planin, krajina je tak hlavně rovinatá s nekonečným obzorem. Země je ohraničena řekou Missouri a Skalnatými horami s nejvyšším vrcholem dosahujícím výšky 1654 metrů nad mořem. Východní část země bývá označována jako Středozápad USA. Dokonce se traduje povídání, že Nebraska je zemí, kde začíná ten pravý Západ. S rozlohou 200 520 km² je Nebraska 16. největším státem USA. Státem protékají významné řeky jako Missouri River, Niobrara River, Platte River a Republican River. Vznikla zde i četná jezera, z nichž nejznámější jsou Lewis and Clark Lake, Harlan County Lake nebo Lake C. W. McConaughty.

V Nebrasce dnes žije kolem 1,8 milionu obyvatel a hustota zalidnění je 8,6 obyvatele na kilometr čtvereční. Téměř 90% populace je tvořeno bělochy, 4% černochy a zbylá procenta jsou rozdělena mezi indiány, Asiaty a další rasy. Zajímavostí také je, že téměř 5% obyvatelstva Nebrasky má český původ. Kolem 90% lidí jsou křesťané, převažuje zde římskokatolická církev a protestanti.

Hlavním městem se v roce 1867 stalo město Lincoln, které bylo pojmenováno po zavražděném prezidentu Abrahamu Lincolnovi. Dnes zde žije kolem 230 tisíc obyvatel a slouží také jako obecní město kraje Lancaster County. Jde o jedno z mála měst v Nebrasce, které nebylo vystavěno na řece. O něco větším městem je Omaha s 390 tisíci obyvateli, kde sídlí mnoho finančních institucí. Mezi zajímavé turistické atraktivity patří například Katedrála Sv. Cecílie, budova železniční stanice Omaha Burlington Station nebo moderní stavba Centrum Union Pacific. Dalšími většími městy jsou Bellevue, Grand Island, Kearney, Fremont, Hastings, North Platte a Columbus.

Ekonomika Nebrasky je závislá hlavně na zemědělství, mezi hlavní produkty státu patří obilí, sója, čirok, hovězí maso, mléko, zrno a kukuřice. Mezi hlavní průmyslová odvětví patří zpracování potravin, dále strojírenský, elektrotechnický, chemický a těžební průmysl.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko