Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Severní Karolína

Na východě USA se u pobřeží Atlantského oceánu rozkládá federální stát Severní Karolína, který je ohraničen státy Jižní Karolína, Tennessee, Virginie a Georgie. Se svou rozlohou 139 509 km² je 28. největším státem USA. K Unii se připojil 21. listopadu roku 1789 a stal se tak 12. státem Spojených států.

Roku 1670 byla nedaleko ústí řeky Ashley založena osada, jež byla pojmenována po anglickém králi Karlu II. - Charles Town. Až do roku 1729 byla Severní a Jižní Karolína jednou kolonií. Následně se zapojila do války za nezávislost a ještě v roce 1780 zde probíhalo mnoho krvavých bojů.

Povrch tohoto přímořského států je převážně rovinatý a značně zalesněný. Na východě se rozprostírá široká nížina, pobřeží je velmi členité a mělké, se zátokami a písečnými kosami. Na západě se zvedá Apalačské pohoří, kde najdeme také nejvyšší horu státu – Mt. Mitchel měřící 2037 metrů nad mořem. V horách Severní Karolíny panuje vnitrozemské podnebí, zatímco na jihovýchodě je to podnebí subtropické s poměrně častým výskytem hurikánů. Severní Karolínou protékají řeky Neuse River, Roanoke River a Yadkin River. Vznikla zde také četná jezera, z nichž jmenujme alespoň Lake Mattamuskeet, Lake Phelps a Lake Waccamaw.

V Severní Karolíně dnes žije kolem 8,1 milionu obyvatel, většinu obyvatelstva tvoří běloši, zbytek jsou indiáni a černoši. Převážná část obyvatel je křesťanského vyznání, převažují protestanti a velké zastoupení mají také římští katolíci. Lidí bez vyznání je v zemi jen velmi malé procento.

Severní Karolína má stejně jako její jižní soused poměrně vyspělé zemědělství. Ve velkém se zde pěstuje bavlník, sója, tabák, kukuřice, ovoce, zelenina a obilniny. Věnují se zde také chovu skotu, prasat, drůbeže a rybolovu. Důležitým odvětvím ekonomiky státu je také textilní, tabákový, chemický, strojírenský, elektrotechnický a potravinářský průmysl. Těží a zpracovává se zde dřevo. Jedním z hlavních příjmů státního rozpočtu je v posledních letech také turistický ruch, zejména pak horská turistika a přímořský cestovní ruch.

Hlavním městem je od roku 1792 Raleigh, kde žije více než 370 tisíc obyvatel. Město bylo pojmenováno po siru Walteru Raleighym, který byl známým britským spisovatelem, básníkem, cestovatelem, objevitelem a pirátem. Největším městem je však Charlotte s více než 600 tisíci obyvateli. Město nese jméno po královně Charlottě, manželce britského krále Jiřího III.

Dalšími velkými městy jsou Greensboro, Durham, Winston-Salem, Fayetteville, Cary, High Point, Wilmington, a Asheville.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko