Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Wyoming

Wyoming je jedním z federálních států na západě Spojených států amerických.  Hraničí s Montanou, Coloradem, Jižní Dakotou, Nebraskou, Utahem a Idahem.  Název Wyoming pochází z dakotského slova "mscheweamiing" což znamenalo "velké pláně." Území dnešního státu bylo po tisíce let obýváno početnými indiánskými kmeny Arapahů a Šošonů. K Unii se Wyoming připojil 10. července roku 1890 a stal se tak dalším státem USA.

Wyoming je převážně hornatou zemí, kde se průměrná výška pohybuje kolem 2040 metrů nad mořem. Impozantní skalní masívy se zde prolínají s vysoko položeným územím Velkých planin. Směrem k západu se zvedají Skalisté hory, jež doplňují bezlesé mezihorské kotliny. Nejvyšší horou je Gannett Peak měřící 4210 metrů nad mořem. Státem protékají řeky Bighorn River, Green River, Belle Fourche River, Powder River a North Platte River. Najdeme zde také četná jezera, jako Yellowstone Lake, Glendo Reservoir, Bighorn Lake, Boysen Reservoir, Flaming Gorge Reservoir, Seminoe Reservoir, Alcova Reservoir a Keyhole Reservoir. V zemi panuje kontinentální klima, pro které jsou typické velké teplotní rozdíly mezi létem a zimou.

Roku 1803 byla oblast dnešního Wyomingu odkoupena Spojenými státy od Francie, jako hornatá a nehostinná divočina. Osadníci se sem proto příliš nehrnuli a země tak spíše sloužila jako tranzitní území pro kolonisty směřující dále západ. Zavedení telegrafu a železnice se nelíbilo místním indiánským kmenům, které tak přicházely o svou půdu. Docházelo tak k četným bojům mezi osadníky a indiány. Indiáni, kteří přežili, byli umístěni v rezervaci Wind River na východních svazích Skalnatých hor.

Díky rozvoji železnice se sem mohli přistěhovat chovatelé dobytka, pro které zde byly připraveny nekonečné pastviny. Docházelo zde tak k postupné kolonizaci, nedotčená příroda plná zvěře navíc lákala lovce a obchodníky s kožešinami. V roce 1868 vzniklo teritorium Wyoming, jehož hranice byly totožné s hranicemi dnešního státu. Roku 1890 se pak stát připojil k USA. Wyoming byl prvním státem, který nebránil ženám vstupovat do politiky, v roce 1925 zde byla dokonce zvolena první guvernérka.

Ve Wyomingu dnes žije okolo půl milionu obyvatel. Jelikož se stát rozkládá na území o rozloze 253 348 km², jde o jeden z nejméně osídlených a civilizací téměř nedotčených států v USA. Hustota zalidnění je zde pouhých 1,96 osob na kilometr čtvereční. Obyvatelé jsou ze 78 % křesťané, převažují římští katolíci a protestanti, za nimi následují mormoni. Kolem 21% populace je bez náboženského vyznání.

Wyoming má dnes jedno z nejnižších HDP v USA, jeho příjmy tvoří hlavně těžba nerostných surovin a turistický ruch. Hlavním průmyslovým odvětvím je těžba ropy, uranu a černého uhlí. Důležitý je rovněž petrochemický, chemický a sklářský průmysl.  Zemědělství je zaměřeno na pěstování pšenice, kukuřice, cukrové řepy, ječmene, chov dobytka, prasat, výrobu mléka a mléčných výrobků. Mezi nejpřitažlivější cíle turistů patří Yellowstonský národní park, který je nejstarším národním parkem na světě. Dalším neméně navštěvovaným místem je park Grand Teton.

Hlavním a zároveň největším městem je Cheyenne, které bylo založeno v roce 1867. Jde zároveň o hlavní město okresu Laramie Country a žije zde kolem 60 tisíc obyvatel. Mezi další větší města patří Casper, Laramie, Gillette, Rock Springs, Sheridan, Green River, Evanston, Riverton a Cody.

 

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko