Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Massachusetts

Na severovýchodě Spojených států amerických se rozkládá federativní stát Massachusetts, který se k Unii připojil 6. února roku 1788. Massachusetts se tak stalo v pořadí 6. státem USA. Leží v oblasti Nové Anglie a hraničí se státy Vermont, New Hampshire, Rhode Island, Connecticut a New York. Východní a jihovýchodní pobřeží je omýváno vodami Atlantského oceánu. Se svou rozlohou 27 336 km2 je Massachusetts 44. státem USA.

Své jméno získal stát po původním indiánském kmeni Massachusetts, který obýval oblast Massachusetts Bay.  Název Massachusetts znamená v překladu „velké kopcovité místo“. Ve vnitrozemí se totiž rozkládají vrchoviny, pouze pobřeží je převážně nížinaté. Nejvyšší hora dosahuje výšky 1 064 metrů nad mořem. Státem protékají významné řeky, jako Charles River, Connecticut River a Merrimack. Vytvořila se zde rovněž krásná jezera, z nichž nejpřitažlivější je Quabbin Reservoir.

V minulosti byly součástí Massachusetts také dnešní státy Maine a New Hampshire, které se však později odtrhly. První osadou na území státu byl Plymouth, kde se usídlili první obyvatelé. Šlo o velmi puritánskou kolonii, která netolerovala žádná další náboženství. V roce 1675 byl zaznamenán obrovský příliv otroků z Afriky a Latinské Ameriky. Každá uznávaná rodina tehdy musela mít nejméně jednoho otroka.

Roku 1692 vypukly v Massachusetts krvavé Salemské procesy s čarodějnicemi, při kterých přišlo o život 24 lidí. 70. léta 18. století se nesla ve znamení revoluce. V roce 1773 se zde například konal protest amerických kolonistů proti britskému impériu nazývaný jako „Bostonské pití čaje“ nebo „Bostonský čajový dýchánek“. Tehdy bylo v bostonském přístavu Brity zničeno několik beden lisovaného čaje a tento konflikt směřoval k americké revoluci za nezávislost.

Dnes má stát Massachusetts kolem 6,5 milionu obyvatel, z toho asi 85% tvoří běloši, 5,5% černoši a zbytek indiáni, Asiaté a další rasy. Obyvatelstvo hispánského původu představuje asi 7% populace, bez ohledu na rasu. Obyvatelstvo je silně nábožensky založeno, přibližně 80% tvoří křesťané, z nichž největší podíl zaujímají římští katolíci a protestanti. Najdeme zde však také mormony, židy a mnohá další náboženství.

Mezi hlavní odvětví ekonomiky v dnešní době patří průmysl, zemědělství a cestovní ruch. Velký význam má elektrotechnický, elektronický, strojírenský, loďařský, textilní a gumárenský průmysl. V zemědělství je důležité hlavně pěstování brambor, tabáku, ovoce a chov skotu.

Hlavním a zároveň také největším městem je Boston, kde žije kolem 7,5 milionu obyvatel. Jde o jedno z nejstarších a kulturně velmi významných měst USA, které je častým dějištěm nejrůznějších pestrých kulturních akcí a zajímavých sportovních událostí. Významným sportovním odvětvím je například baseball, lední hokej, basketball a americký fotbal. Boston je však také tradičním střediskem v oblasti vědy a výzkumu. Své sídlo zde má prestižní Harvard University a technologický institut Massachusetts Institute of Technology. Mezi další velká města patří Worcester, Springfield, Lowell, Cambridge, Brockton, New Bedford, Fall River, Lynn nebo Quincy.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.

Boston - evropské velkoměsto ve Spojených státech

Boston - evropské velkoměsto ve Spojených státech

Americký Boston se údajně vymyká z amerického kontextu právě tím, že svou strukturou a atmosférou připomíná spíše evropská města, nejčastěji bývá přirovnáván k Londýnu. Každopádně patří k nejhezčím městům USA, i když tu stojí vedle historických budov moderní mrakodrapy, všechno tu sem tak nějak přirozeně zapadá...

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko