Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Virginie

Na východě Spojených států amerických se u pobřeží Atlantského oceánu rozkládá federální stát Virginie. Sousedí se státy Západní Virginie, Washington D. C., Maryland, Kentucky, Tennessee a Severní Karolína. Virginie vstoupila 25. června roku 1788 do Unie a stala se tak 10. členským státem USA. Stát byl pojmenován na počest anglické Královny Elizabeth I.

Povrch státu je velmi členitý, v pobřežní oblasti najdeme rozsáhlé nížiny, které se směrem k západu proměňují v mírné kopce zvedající se až do Apalačského pohoří, přesněji oblasti Blue Ridge Mountains s nejvyšším vrcholem Mount Rogers měřícím 1746 metrů nad mořem. Pobřeží Atlantského oceánu je velmi členité a vytváří se zde hluboké zálivy. Ve Virginii panuje u pobřeží mírné klima, v horských oblastech je podnebí drsnější. Státem protékají řeky James River, Rappahannock River, Potomac River a Shenandoah River. Vznikla zde také četná jezera, jako například Atlantic Intracoastal Waterway, Gathright Dam (Lake Moomaw), John H. Kerr Reservoir, John W.Flannagan Reservoir, Pound Lake nebo Philpott Lake.

Virginie byla první britskou kolonií v Americe. První osadníci sem přišli v roce 1607 a začali budovat malé vesnice. Byli však sužováni častými epidemiemi, hladomory a vpády indiánů, kteří se nechtěli vzdát své půdy. Bílí osadníci zde zakládali tabákové plantáže, díky nimž získali prosperitu a vysoké zisky. Mohli tak rozvíjet města, kulturu i vzdělanost.

Virginie již nechtěla být dále pod nadvládou Britů a během Války za nezávislost se proto snažila stát samostatným státem. Roku 1781 proběhla u Yorktownu rozhodující britská porážka. Roku 1778 byl zakázán dovoz nových otroků, ale samotné otroctví bylo ještě ponecháno. V roce 1861 stála Virginie v čele Konfederace a hlavním městem se stal Richmond. 

Na počátku 20. století došlo k rozvoji těžby uhlí, barevných kovů a dalších průmyslových odvětví, čímž se odstranila závislost na produkci tabáku. Největší hospodářský růst Virginii paradoxně přinesla 2. světová válka, protože se zde stavěly četné vojenské základny a rozvíjelo se také stavebnictví lodí na pobřeží Atlantiku. Dnes pokračuje těžba průmyslových surovin, a významný je také chemický, loďařský, elektrotechnický, dřevozpracující, tabákový, potravinářský a textilní průmysl. Zemědělství je zaměřeno na pěstování kukuřice, tabáku, bavlny, obilí, ovoce, chov prasat a skotu.

Ve Virginii žije kolem 7,2 milionů obyvatel, hustota zalidnění je tak 63 obyvatel na kilometr čtvereční. Obyvatelé jsou z 84% křesťané, převažují zde protestanti a římští katolíci. Asi 12% obyvatelstva je bez náboženského vyznání.

Hlavním městem Virginie je Richmond založený roku 1737, který má dnes přibližně 1,2 milionu obyvatel. V Richmondu má své sídlo několik významných bank a velkých právnických firem. Ekonomika zde proto jen vzkvétá. Město však žije také z turismu. Kromě hlavního města je Virginie zajímavá také svou historií, se kterou je možné se seznámit například ve městě Williamsburg. Toto město bylo zrekonstruováno tak, aby mělo stejnou podobu jako v 17. století. Velké množství turistů přitahuje také památník Mount Vernon. Dalšími většími městy Virginie jsou Norfolk, Chesapeake, Newport News, Hampton, Alexandria, Portsmouth, Roanoke a Lynchburg.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko