Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tennessee

Ve vnitrozemí východní části Spojených států amerických se rozkládá federální stát Tennessee. Součástí USA se stal 7. května roku 1861, kdy byl připojen jako 16. stát v pořadí. Přidal se tak k dalším členům Konfederace, jejichž cílem bylo zachování otroctví. Následovala však americká občanská válka, v níž byla Konfederace poražena a Tennessee tak roku 1865 přijalo ústavu novou, kde bylo otroctví již vyloučeno. Tennessee bylo v roce 1866 znovu přijato do Unie.

Tennessee dnes sousedí se státy Kentucky, Virginie, Severní Karolína, Georgie, Alabama, Mississippi, Missouri a Arkansas. Název Tennessee vznikl odvozením od řeky „Tanasi“, která dostala své jméno po dvou indiánských vesnicích rozkládajících se na jejich březích. Kromě řeky Tennessee tudy protéká také řeka Mississippi, Cumberland River, Clinch a Duck River. Jsou zde také krásná čistá jezera, jako Kentucky Lake, Norris Lake, Chickamauga Lake, Cherokee Lake a Tims Ford Reservoir.

Povrch státu je velmi rozmanitý. Západní oblast je spíše nížinatá, tvořená korytem řeky Mississippi a četnými plošinami. Naopak na východ se zvedají vrcholky Apalačského pohoří s masívem Great Smoky Mountains, Chilhowee Mountain, Unicoi Range a Iron Mountains Range. Tam najdeme také nejvyšší horu Clingmans Dome dosahující výšky 2025 metrů nad mořem. Téměř polovina území Tennessee je pokrytá hustými lesy. Panuje zde mírné klima.

Z průmyslových odvětví zde má největší zastoupení chemický, strojírenský, potravinářský a elektrotechnický průmysl. Těží se fosfáty, zinek a černé uhlí. Zemědělství je zaměřeno na pěstování obilí, bavlny, sóji, tabáku, kukuřice, ovoce, zeleniny a chová se drůbež, skot i prasata. Snad nejznámějším produktem pocházejícím z Tennessee je zdejší whisky. Velké příjmy státu plynou také z turistického ruchu.

Ve státě dnes žije kolem 5,7 milionů obyvatel, z toho 80% tvoří běloši, 16% černoši a zbytek Asiaté, indiáni a míšenci. Kolem 82% populace je křesťanského vyznání, převažují protestanti. O poznání menší zastoupení zde mají římští katolíci. Bez náboženského vyznání je asi 9% populace.

Hlavním městem je Nashville, který byl založen v roce 1779 a leží na řece Cumberland. Nashville je centrem country hudby a hudebního průmyslu. Žije zde přes 600 tisíc obyvatel. Největším městem Tennessee je však Memphis rozkládající se na jihozápadě státu, na březích řeky Mississippi. V minulosti se město proslavilo několika nepříjemnými událostmi – v roce 1968 zde byl zavražděn Martin Luther King a roku 1977 byl ve svém hotelovém pokoji nalezen mrtvý král rock and rollu Elvis Presley.

Dalšími většími městy Tennessee jsou například Davidson, Knoxville, Chattanooga, Clarksville, Murfreesboro, Jackson, Johnson City, Kingsport nebo Franklin.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko