Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Arkansas

Arkansas leží na západním břehu řeky Mississippi. Severní část území vyplňuje zalesněná vrchovina Ozark Plateau, na jihozápadě se zvedají nevysoké vrchy Ouachita Mountains. V této oblasti existovaly rozvinuté kultury původních obyvatel už okolo roku 500. Prvními evropskými osadníky byli v 17. století Francouzi.

Roku 1803 bylo území prodáno jako součást Louisiany Spojeným státům. Vznikaly tu obrovské bavlníkové pláže, na kterých pracovali černí otroci. Arkansas se připojil k Unii a tvořil tak hranici mezi státy, které schvalovaly otroctví a které byly proti němu. Roku 1861 se připojil ke Konfederaci. Oslaben občanskou válkou, zůstal věren tradici a pěstovala bavlnu a rasová segregace také nedoznala žádných změn.

Východní hranici Arkansasu tvoří řeka Mississippi a odděluje ho od státu Mississippi. Jižní hranici má s Louisianou, severní s Missouri a Tennessee a západní s Texasem a Oklahomou. Arkansas je krásná země plná hor a údolí, hustých lesů a úrodných plání. Západní Arkansas je hornatý, ve východní části jsou nížiny. Horská pásma Ozark a Ouachita, která se nacházejí v severním a západním Arkansasu, jsou známa také jako Skotská vysočina. Arkansas je jediná země USA, kde se volně nacházejí diamanty.

Dnešní Arkansas je stále jedním z nejzaostalejších států Unie. Už se tu nepěstuje pouze bavlna, přidaly se i další plodiny – rýže, spona, ovoce. Rozvinula se těžba bauxitu a ropy a chemický, dřevozpracující a elektronický průmysl. Možná státu pomohou jeho krásné vrchoviny, jež se stávají cílem turistů, k rozvinutí služeb a cestovního ruchu.

Mississippi ovlivnila mysl a mentalitu obyvatel amerického kontinentu. Vzala ji a přetvořila ji k obrazu svému. Její tok spojuje všechny světové strany; jih se severem, východ se západem. Na jejích březích se vytváří jakási směska všeho, co země dá. Kulturní a náboženské konflikty se tu řeší. Již nehraje roli to, že pocházejí z různého koutu světa. Tady je všechno vedle sebe; na dosah ruky. Umění, hudba… vše se prolíná a různě mixuje, vytvářejí se nové styly, které tvoří celý americký styl a kulturu.

Ornitologové celého světa jsou nadšeni a ohromeni. V lesích v povodí řeky Mississippi v americkém státě Arkansas byl pozorován samec datla knížecího, ptáka, který byl už dlouho považován za vymřelého - poslední zpráva o jeho výskytu totiž pochází z roku 1944. Datlové knížecí obývali původně nížinné lesy na jihovýchodě Spojených států, ty však v první půli 20. století podlehly masivní těžbě dřeva. Nyní se zde lesní komplexy pomalu obnovují a s nimi, jak se zdá, vstali z mrtvých i datlové.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko