Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Alibates Flint Quarries NM

Národní památka Alibates Flint Quarries se nachází v americkém státě Texas, asi 48 km severně od městečka Amarillo. Jde o významné archeologické naleziště na severozápadě státu, které na severu a západě sousedí s rekreační oblastí Lake Meredith. Oblast se v roce 1965 stala národní památkou Alibates Flint Quarries and Texas Panhandle Pueblo Culture National Monument, v roce 1978 pak byla přejmenována na dnešní název.  Dnes zabírá plochu 5,5 kilometrů čtverečních.

Památka ochraňuje především zdejší lomy a asi 250 mělkých jam o průměru 1,2 – 2,5 metru. Již před více než 12 tisíci lety zde původní domorodé národy z Clovis komplexu začaly s těžbou barevných kamenů na zdejších dolomitových stěnách. S touto činností domorodé národy pokračovaly až do roku 1870. Oblast je také místem, kde najdete několik poničených historických obydlí, které postavili indiáni kmene Plains Village v letech 1150 – 1500.

V letech 1150 – 1450 zde prérijní indiáni žili ve velkých a trvalých vesnicích, kde se shromažďovali do komunit.  Jedna taková vesnice mohla mít až 100 pokojů a mnohé z nich byly dokonce propojeny pod zemí. Proč však tyto rozvinuté indiánské kmeny nakonec oblast a své vesnice kolem 15. století opustily, není známo. Možná to zapříčinilo nesnesitelné sucho, které znemožňovalo zemědělství a tudíž i obživu anebo za to mohly nájezdy nepřátelských kmenů (pravděpodobné Apačů).

Pro zdejší krajinu je typický porost krátkých prérijních trav, ty tvoří dominantní vegetaci. Oblast se stala domovem pro mnoho druhů volně žijících živočichů, jako například jelence ušatého, jelence běloocasého, kojotů, zajíců a různých ptáků. Pokud se chcete vydat na průzkum zdejšího okolí a krajiny, můžete tak učinit pouze s průvodcem. Oblast je však známá především jako významné archeologické naleziště, byly zde totiž objeveny nástroje vyrobené ze zdejších kamenů, jejichž stáří se odhaduje na cca 13 tisíc let.

Dnes je tato oblast chráněná jako národní kulturní památka, která je pod správou organizace National Park Service, tudíž je také zapsána do Národního registru historických míst.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko