Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

New York

Stát New York je jedním ze 13 původních a zakládajících členů Spojených států amerických. Hraničí s Kanadou, Pensylvánií, New Jersey, Vermontem, Massachusetts a Connecticutem. Přírodní hranicí na severu jsou také Velká jezera, zejména pak Ontario a Erijské jezero. Pobřeží New Yorku je omýváno vodami Atlantského oceánu. Celý stát má 62 okresů, 5 z nich jsou části města New York. Se svou rozlohou 141 205 km² je New York 14. největším státem USA.

Krajina je na severu tvořena horami, vnitrozemí je zalesněné, v oblasti Velkých jezer se rozprostírá rozsáhlá nížina. Ze severu na jih státem protéká řeka Hudson pramenící v pohoří Adirondack Mountains. Řeka je dlouhá 507 km a na jejím horním toku najdete několik hydroelektráren. Průplavy je spojena s řekou Sv. Vavřince a Velkými jezery.

Mezi největší turistická lákadla patří hora Mount Marcy s výškou 1629 metrů nad mořem, Long Island a Niagarské vodopády nacházející se na řece Niagara, na hranicích USA a Kanady.  Ve státě New York se nachází také známé lyžařské středisko Lake Placid, které v roce 1932 a 1980 hostilo zimní olympijské hry. Cestovní ruch má dnes tedy značný podíl na tvorbě HDP. Významný je rovněž hutnický, polygrafický, chemický, potravinářský, textilní, strojírenský a elektrotechnický průmysl. Velký důraz je kladen na finančnictví, služby a obchod.

Ve státě New York dnes žije okolo 19 milionů obyvatel, proto je také třetím nejlidnatějším v USA.  S 67% převažují běloši, 15% populace tvoří černoši, 6% Asiaté a zbytek míšenci a indiáni. Obyvatelé hispánského původu, bez ohledu na rasu, tvoří16,2 % populace. Převážná většina lidí je křesťanského vyznání, převažují protestanti a římští katolíci. Velké zastoupení zde mají také židé a muslimové. Bez vyznání je kolem 13 % obyvatelstva.

Hlavním městem státu je nevelké Albany s 94 tisíci obyvateli. Albany je čtvrtým nejstarším městem v USA. Oblast, ve které leží, byla osídlena již v roce 1614. Začaly zde vznikat kolonie a první města, jako třeba v roce 1654 Beverwyck. Na počest vévody z Yorku a Albany bylo město roku 1664 přejmenováno na Albany, roku 1797 se pak stalo hlavním městem státu New York a nahradilo tak zničené město Kingston. Jednou z nejznámějších pamětihodností města je moderní budova The Egg.

Mnohem známějším a navštěvovanějším městem je New York, kde žije neuvěřitelných 8 milionů obyvatel. Stal se tak největším, nejlidnatějším a nejrušnějším městem Spojených států amerických. Rozkládá se při ústí řeky Hudson do Atlantského oceánu a skládá se z pěti částí: Brooklyn, Manhattan, Queens, Bronx a Richmond. V tomto kosmopolitním městě potkáte lidi všech národností, barev pleti i nejrůznějších názorů a chování. Evropanům bude asi nějakou dobu trvat, než si zvyknou na odlišný styl, kterým město žije, na chaos, ruch a neklid.

Většina návštěvníků, kteří zavítají do této stále živé a pulzující americké metropole, nejdříve zamíří na Manhattan. Právě zde najdete většinu dominant, bez kterých by návštěva New Yorku nebyla úplná. Přestože je New York opravdu obrovský, orientace v něm nebývá až takovým problémem. Stačí si jen zapamatovat, že svislá řada ulic se nazývá „Avenues“ a vodorovná „Streets“. Ty se navzájem křižují a vytvářejí takovou šachovnici. Jedinou příčnou dlouhou ulicí na Manhattanu je Broadway, která vás dovede až na náměstí Time Square plném světelných reklam a divadel, kde se hrají nejslavnější světové muzikály.

Nejvyšší budovou v New Yorku je nyní Empire State Building, která má 103 pater a vysoká je 443 metrů. Je z ní krásný pohled na celé město. Jediným zeleným prostranstvím ve městě, kam si lidé chodí odpočinout, zasportovat nebo jen tak projít je Central Park s jezírky. Park je protkán množstvím cyklostezek a stezek pro kolečkové brusle. Také zde můžete vidět místní umělce, představující své práce a nabízející umění.

Symbolem New Yorku a snad i celých Spojených států je Socha Svobody, tyčící se na Liberty Island. V korunce sochy je vyhlídka, která je však od teroristických útoků v roce 2001 z bezpečnostních důvodů uzavřena. Jedinečným zážitkem může být procházka po Čínské čtvrti, což je vlastně takové město ve městě, jelikož si zde nepřipouští jakýkoliv vliv USA ani jiných národností.

Dalšími většími městy jsou Buffalo, Rochester, Syracuse, Utica, Mount Vernon, Yonkers a Binghamton.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.

Buffalo – bizoni u Niagarských vodopádů

Buffalo – bizoni u Niagarských vodopádů

Na východním břehu Erijského jezera se rozkládá město Buffalo, které je druhým největším městem a nejlidnatějším amerického státu New York. Pro návštěvníka je zajímavé nejen samotné město, ale také jeho okolí – vždyť pouhých 27 kilometrů od něj se nachází jedna z největších přírodních zajímavostí Ameriky – Niagarské vodopády.

celý článek

 

New York - Guggenheimovo museum

New York - Guggenheimovo museum

Jednou z nejznámějších galerií moderního umění je newyorské muzeum Solomona R. Guggenheima, které vzniklo z původní soukromé sbírky tohoto amerického milionáře. Muzeum je umístěno v nápadné a provokativní spirálovité budově na horním Manhattanu.

celý článek

 

Museum of the City of New York

Museum of the City of New York

V New Yorku najdete celkem 120 muzeí s množstvím mimořádně cenných exponátů. Jedním z nich je také Museum of the City of New York, které uchovává významnou sbírku dokumentů z historie města New Yorku, ale kupříkladu i expozice starých dětských hraček.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko