Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Severní Dakota

Na severu Spojených států amerických leží řídce osídlený federální stát Severní Dakota. Ze severu je ohraničen Kanadou, dalšími sousedními státy jsou Minnesota, Montana a Jižní Dakota. Jako 39. stát Unie byla Severní Dakota prohlášena 2. listopadu roku 1889, v tentýž den jako Dakota Jižní. Až do roku 1889 byla Severní a Jižní Dakota jedním územím.

Jelikož leží značná část Severní Dakoty na území Velkých planin, je její povrch převážně rovinatý, s rozlehlými prériemi. Pouze na jihozápadě se zvedá kopcovitá krajina s nejvyšším vrcholem White Butte měřícím 1069 metrů nad mořem. V horách jsou ukryta skalní města, která jsou velkým lákadlem pro turisty. Krajina je zde navíc porostlá jehličnatými lesy a poseta početnými jezery, jako třeba Lake Sakakawea a Lake Ohe. Východní část země je zemědělsky využívaná, nachází se zde mnoho velkých farem a nekonečných polí táhnoucích se přes zvlněné roviny.

Velkou část území Severní Dakoty odvodňuje Missouri, na které byla vystavěna přehradní nádrž Garrison Dam. Dalšími významnými toky jsou James River a Red River. Vládne zde poměrně drsné vnitrozemské podnebí s velkými teplotními rozdíly mezi létem a zimou.

Původními obyvateli Severní Dakoty byli indiáni početného kmene Siouxů, kteří byli známí svou neústupností a bojovností. Jedním ze Siouxkých kmenů byli také Dakoti, po kterých byla oblast pojmenována. Slovo „dakota“ znamenalo „přátelé“ či „spojenci“. Tito indiáni však nenáviděli bělochy, kteří sem přišli na počátku 18. století a snažili se jim vzít svobodu a jejich zem. Bělošští osadníci měli také zálusk na četná přírodní bohatství, která země ukrývala, šlo především o zlato a diamanty. Docházelo tak k četným bojům, mnoho bělochů bylo zajato, mučeno a zabito. Tato lákadla do země přilákala mnoho kovbojů a banditů, původní indiánské obyvatelstvo bylo postupně úplně vytlačeno.

Dnes žije na území Severní Dakoty kolem 700 tisíc obyvatel, hustota zalidnění je tak velmi nízká – pouhých 3,592 osob na km². Kolem 92 % obyvatelstva tvoří běloši, 2% černoši a zbytek indiáni, míšenci a Asiaté. Asi 86% populace je křesťanského vyznání, převažují protestanti a římští katolíci. Bez náboženského vyznání je kolem 10% populace.

Velký význam pro ekonomiku země má těžební (uhlí, lignit, ropa, zemní plyn), petrochemický, strojírenský, polygrafický, potravinářský průmysl a průmysl stavebních hmot.  Zemědělství je zaměřeno na pěstování pšenice, kukuřice, ječmene, slunečnice, cukrové řepy a chovu skotu.

Hlavním městem Severní Dakoty je od roku 1889 Bismarck, který slouží zároveň také jako obecní město Burleigh County. Město bylo založeno roku 1872 a dnes v něm žije kolem 60 tisíc obyvatel. Město se původně jmenovalo Edwinton, ale na počest německého kancléře Otto von Bismarcka bylo roku 1873 přejmenováno na dnešní Bismarck. Největším městem země je Fargo s 90 tisíci obyvateli, další zajímavá města jsou například Grand Forks, Minot, Mandan, Dickinson, Jamestown, West Fargo, Williston a Wahpeton.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko