Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Oklahoma

Ve střední části Spojených států amerických se rozkládá federální stát Oklahoma, který byl k Unii připojen 16. listopadu roku 1907. Název Oklahoma pochází z indiánského jazyka čoktó a v překladu znamená „červení lidé“ – jde tedy o Zemi červených lidí. Tento název však vymyslel rodilý americký misionář Allen Wrighet, který tyto dvě slova spojil.

V minulosti žily na tomto území početné indiánské kmeny, Oklahoma byla také jedním z posledních států, kde mohli tito lidé svobodně žít. V 16. století se sem jako první Evropané dostali španělští osadníci. Postupem času však území Oklahomy podstoupili Francii. Roku 1830 začalo docházet k hromadnému přesidlování indiánů, tisíce jich sem přicházely ze severu a přímořských oblastí. Během těchto cest jich bylo mnoho zabito, ale nakonec byl stát Oklahoma uznán jako výhradně indiánský. K největším a nejpočetnějším kmenům patřili Delavarové, Komančové, Kajovové, Čerokíové, Čoktóové, Čikasóové, Potokové a Seminolové.

Indiáni zde postupně začali stavět města, čímž vznikla například Tulsa, Tahlequah nebo Muskogee. Jakmile vypukla americká občanská válka, došlo k rozepřím i mezi jednotlivými kmeny, některé z nich totiž začaly podporovat konfederaci a tím i otroctví. Po několika vleklých a krvavých bitvách byla konfederace nakonec poražena, spojenecké kmeny potrestány a otroctví zrušeno. Dokonce se uvažovalo o navrácení otroků zpět do Afriky, ale k tomu nikdy nedošlo. Roku 1886 bylo rozhodnuto, že bude část indiánského území sloužit bílým osadníkům – byly jim poskytnuty 2 miliony arků půdy. Došlo tak k rozdělení státu na dvě části, jednu indiánskou a druhou bělošskou. Dne 16. listopadu 1907 se však obě části spojily a Oklahoma se stala 46. státem USA.

Velký příliv bělochů byl zaznamenán na přelomu 19. a 20. století, kdy zde byla objevena bohatá naleziště ropy a zemního plynu. Stát díky těžbě velmi prosperoval a vzkvétal. Během Světové hospodářské krize v roce 1929 však bylo hospodářství státu závislé na zemědělství a využíval se každý kousek půdy. Neekologické zacházení však mělo za následek devastaci přírody.  Aby toho nebylo málo, ve 30. letech postihly Oklahomu velké bouře a půda podpořená nesprávnou orbou tak erodovala. Obyvatelé pak ve velkém odcházeli ze země za lepšími podmínkami k životu. Zůstali zde spíše sociálně slabší jedinci, kteří se snažili v této bídě přežít. Vedlo to ke vzniku mnoha „černých měst“, kam bylo zakázáno bělochům vstupovat. Docházelo k rasovým nepokojům, aktivní zde byl také Ku Klux Klan odsuzující černochy, židy a katolíky. V oklahomské Tulse proběhl dokonce jeden z nejhorších rasových konfliktů v dějinách USA, který si vyžádal mnoho mrtvých.

Tato nepříznivá situace se začala uklidňovat po 2. světové válce, kdy do země bylo navezeny miliony tun nové půdy a byl také vybudován důmyslný zavlažovací systém. Oklahoma se tak postupně dostávala do normálu a vrátila se spousta lidí. Dnes je Oklahoma rozvinutým a prosperujícím státem. V roce 1995 se ve městě Oklahoma odehrála hrůzná tragédie, kdy válečný veterán Timothy James McVeigh  provedl pumový útok na tamější federální budovu a zabil 168 lidí. Za tento čin byl odsouzen k trestu smrti.

V Oklahomě dnes žije kolem 3,5 milionu obyvatel, z čehož asi 76% tvoří běloši, 8% indiáni, 7,5% černoši a zbytek míšenci a Asiaté. Hustota zalidnění je 30,5 obyvatele na kilometr čtvereční.  Krajinu pokrývají prérie Velkých planin, je proto rovinatá a na jejím severozápadě se rozkládá polopoušť. Na východě se zvedá horský masív Ouachita Mountains s nejvyšším vrcholem Black Mesa měřícím 1515 metrů nad mořem. Územím protékají řeky Arkansas River, Canadian River a Red River. Vytvořila se zde také četná jezera, jako třeba Lake Texoma, Eufaula Lake, Lake Hudson, Lake O' the Cherokees, Gibson Lake, Oologah Lake a Keystone Lake.

Mezi hlavní průmyslová odvětví patří těžba paliv, zejména ropy, zemního plynu a uhlí, těžba rud barevných kovů a soli. Průmyslovými produkty jsou kromě ropných výrobků také dopravní zařízení, elektrické výrobky, kaučuk a plasty. V zemědělství je důležité pěstování pšenice, kukuřice, prosa, bavlníku, chov skotu, prasat a ovcí.

Hlavním a největším městem je Oklahoma City, které bylo založeno v roce1889 a žije v něm přes půl milionu lidí. Dalšími zajímavými městy jsou Tulsa, Norman, Lawton, Broken Arrow, Edmond, Midwest City, Enid, Moore a Stillwater.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko