Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Topeka

Topeka je hlavním městem amerického státu Kansas a má kolem 130 tisíc obyvatel. Rozkládá se na území o rozloze 147, 6 km2 na březích řeky Kansas a je okresním městem Shawnee County na severovýchodě země. Topeka je centrem metropolitní oblasti, jenž pod sebe zahrnuje kromě Shawnee ještě kraje Jackson, Jefferson, Osage a Wabaunsee.

Město bylo založeno v roce 1854 na místě zastávky trasy Oregon Trail. Hlavním městem Kansasu je od roku 1861. Název Topeka znamená v indiánských jazycích Kansa a Ioway něco jako „dobře okopané brambory“. Ve zdejších prériích totiž roste vytrvalá bylina Psorales esculenta podobná bramborám, která byla v minulosti velmi důležitou potravou pro mnoho domorodých Američanů. Jméno Topeka bylo poprvé použito v roce 1826, kdy tak byla označena dnešní řeka Kansas River. Nakonec si lidé jméno natolik oblíbili, že jej v roce 1855 použili i pro pojmenování nově vzniklého města, které bylo oficiálně uznáno až v roce 1857. Tento indiánský název se jim lehce pamatoval a navíc zněl velmi libozvučně. Po městě byly dokonce pojmenovány tři lodě amerického námořnictva – USS Topeka.

V roce 1860 město postihlo velké sucho a následovala i Občanská válka, která jeho růst a rozvoj značně zpomalila. Roku 1865, po skončení války, byla ve městě založena Lincoln College – nynější Washington University. S příchodem roku 1878 byla do města zavedena železnice, která jej spojovala s dalšími městy jako Atchinson či Santa Fe. Na počátku 20. století došlo ve městě k obrovskému boomu v automobilovém průmyslu. V roce 1902 zde byla založena automobilka Smith Automobile Company, která zde však fungovala jen 10 let.

K zajímavým místům v Topeka patří národní památka Brown vs. Board of Education. Dominantní stavbou města je však velkolepá budova Kapitolu - Kansas State Capitol s freskami od Johna Steuarta Curryho. Prohlédnout si zde můžete i portrét Johna Browna či sochu indiána s názvem Ad Astra. Najdete zde také řadu muzeí, jako například Combat Air Museum, Forbes Air Force Base nebo Kansas Museum of History. Město je také obklopeno spoustou krásných parků, tím hlavním je Heartland Park Topeka. Vyhledávaným místem odpočinku se stala také botanická zahrada Reinisch Rose Garden and Doran Rock Garden, nebo Ward-Meade Park Botanical Gardens. V Topeka Zoo si můžete prohlédnout nespočet zvířat, ale zoo se pyšní především tím, že bylo prvním místem narození zlatého orla v zajetí.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko