Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lewis & Clark NHT

V letech 1804 až 1806 proběhla expedice vedená Meriwetherem Lewisem a Williamem Clarkem, která měla za úkol prozkoumat řeku Missouri i s jejími přítoky. Expedici schválil tehdejší prezident spojených států Thomas Jefferson a celkem se jí zúčastnilo 33 mužů, z nich 25 bylo dobrovolníků.

Cílem bylo zjistit, zda řeky Columbia, Oregon a Colorado nenabízejí nějakou praktickou a přímou vodní cestu napříč kontinentem. Výprava tak sledovala cestu k Pacifiku a přitom urazila více jak 8000 mil. Přípravy na tuto cestu trvaly už od jara roku 1803. Celá výprava nakonec vyrazila na expedici 14. května roku 1804 z kempu Camp Wood poblíž řeky Wood River ve státě Illinois. Již v srpnu téhož roku dosáhla výprava Nebrasky a Jižní Dakoty. Problémy však začaly v Severní Dakotě, kde teplota dosahovala mrazivých -40°C a skupina tak musela postavit tábor pro přezimování.

Výprava pokračovala stále směrem k Tichému oceánu a na cestě se často potkávala s domorodými indiány, kteří jí byli v mnoha věcech nápomocni. Clark jednou pomohl mladé indiánské dívce porodit syna a to se mu v budoucnu stokrát vrátilo. Indiáni kmene Šošonů byli velmi vděční a pomohli výpravě překonat Rockies. V srpnu roku 1805 se proto dostali až do Montany, kde se od indiánů naučili vyrábět dlabané kanoe. Mohli se tak plavit po řece Clearwater a Columbia a dne 24. listopadu roku 1805 se konečně ocitli u břehů Tichého oceánu.

S příchodem zimy byli nuceni postavit další zimní tábor. Ten umístili do blízkosti indiánského kmene zvaného Clatsop a na tomto místě později vznikla stejnojmenná pevnost. Zimu všichni v pořádku přečkali, probíhala totiž naprosto klasicky a téměř celá propršela. Jakmile se trochu oteplilo a začalo přicházet jaro, vyrazila výprava na zpáteční cestu. Dne 23. září roku 1806 se skupina dobrodruhů vrátila domů do St. Louis jako hrdinové.

Tato expedice se významně zapsala do dějin Ameriky a je považována za skutek, který změnil tvář země. Podařilo se díky ní zjistit, že vytoužená severozápadní cesta, po které by bylo možné dopravovat náklady po vodě ze středu Ameriky až na západní pobřeží, bohužel neexistuje.  Během výpravy zemřel jeden její účastník, ale i přesto se dala považovat za velmi úspěšnou. Všichni ostatní členové ji dokončili a vrátili se v pořádku domů.

Dalším důvodem, proč se tato expedice podnikala, bylo získání středu kontinentu pro Ameriku. Ze severu obsazovali území Angličané a z jihu zase Španělé. Proto střed kontinentu mohl patřit jen tomu, kdo jej důkladně prozkoumá a získá tak pro svou zem.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko