Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

San Francisco

Město San Francisco leží na západním pobřeží Spojených států v oblasti San Francisco Bay Area a se svými 800 tisíci obyvateli je čtvrtým nejlidnatějším městem v Kalifornii. Zároveň se řadí mezi nejhustěji obydlená města ve Spojených státech amerických – hustota zalidnění je 6 115 obyvatel na kilometr čtvereční. Město je z převážné části obklopeno vodou - Tichým oceánem na západě a San Franciskou zátokou. Součástí města je i několik ostrovů, například Alcatraz nebo Treasure Island. K městu patří i neobydlené Farallonské ostrovy v Tichém oceánu, vzdálené 43 kilometrů od města.

Hlavní centrum města se rozkládá na ploše zhruba 11 x 11 km a je pro něj typický nerovný terén s více než padesáti kopci. Podle kopců, na kterých město leží, jsou pojmenovány i některé městské čtvrti, jako například Pacific Heights, Russian Hill, Potrero Hill nebo Telegraph Hill.

San Francisco je díky velkému množství zajímavostí a památek vyhledávaným cílem turistů ze všech koutů světa. Mnozí jej dokonce označují za jedno z nejkrásnějších měst na světě a je vyhledávanou perlou západu USA. Oblíbené je pro svou viktoriánskou architekturu a atraktivní kopcovitý terén. Říká se, že San Francisco je nejevropštějším americkým městem. San Francisco je unikátní zejména svou polohou v zálivu Golden Gate, přes který vede známý červený most Golden Gate Bridge, který se stal symbolem města.

Úžina Golden Gate v San Franciském zálivu byla ideální pro vybudování stejnojmenného města. To dnes společně s dalšími městy na pobřeží zálivu, jako San José a Oakland tvoří asi 6 milionovou aglomeraci. Původní obyvatelé však do této oblasti zavítali již přes více než 10 tisíci lety. Prvním Evropanem, který dosáhl zdejších břehů, byl španělský průzkumník Don Gaspar de Portola v roce 1770. O šest let později zde byla založena první španělská misie – Mission San Francisco de Asis - nyní Mission Dolores.

První stavbou na území města byla malá vojenská tvrz, která stála na místě dnes zvaném Presidio. Na ostrově Alcatraz nechali Španělé vystavět malou vesnici s názvem Yerba Buena. Území nejdříve připadlo Mexičanům, stalo se sice izolovaným, ale nezávislým. Jakmile byla Kalifornie dobyta vojsky Spojených států amerických, byla vesnice v roce 1847 přejmenována na San Francisco. Z malého městečka umístěného v nehostinné krajině se během dvou let stala vyhledávaná lokalita. Mohla za to především zlatá horečka, která v těchto místech propukla v roce 1848 a způsobila velkou imigrační vlnu. Počet obyvatel se v roce 1849 během chvilky zvýšil z 1000 na 25 tisíc. Ve městě se rozvinulo bankovnictví, těžební průmysl a byla vybudována železnice – to vše přitáhlo do San Francisca majoritní ekonomické síly.

Město leží v tektonicky velmi neklidné oblasti a bývá poměrně často postihováno zemětřeseními. Nejhorší následky po sobě zanechalo zemětřesení v roce 1906, kdy bylo otřesy a následným požárem zničeno asi 80% města, včetně jeho historického jádra a o život tehdy přišlo okolo 3 tisíc obyvatel. Další velké zemětřesení přišlo v roce 1989, kdy bylo zničeno velké množství silnic a cest.

V roce 1936 a 1937 byly v San Franciscu otevřeny mosty Oakland Bay Bridge a Golden Gate Bridge, které výrazně dopomohly k dostupnosti města a tím také vzrostl i počet obyvatel. Město je tak dnes významnou dopravní křižovatkou, s městy Berkeley a Oakland ho pojí nejen tyto mosty, ale také podzemní dráha Bart. Ve druhé polovině 20. století začalo být město přitažlivé pro malíře, spisovatele, hudebníky a taky vyznavače hippies. Stalo se rovněž centrem, kde se setkávali homosexuálové z celých USA. Dnes se zde nachází čtvrť Castro, kde žije nejpočetnější populace homosexuálních mužů na světě. Na konci 19. století zde byly vybudovány 4 univerzity.

K vidění je toho v San Franciscu opravdu hodně a k tomu, abyste město alespoň trošku poznali, vám nebude stačit ani týden. Navštívit můžete Muzeum Asijského umění, čínskou čtvrť, spoustu galerií, beatnickou kavárna Vesuvio nebo moderní finanční centrum Financial District. Hromadnou dopravu ve městě zajišťují mimo jiné také unikátní historické tramvajky Cable Car, které jsou taženy ocelovými lany, vedenými pod zemí. Nedaleko se v moři nachází proslulé vězení Alcatraz, kde si svůj trest odpykával i známý mafián Al Capone. Ve městě také sídlí jedny z nejprestižnějších universit – Stanford a Berkeley. Dobrým orientačním bodem je mrakodrap Transamerica Pyramid Building na rohu ulic Washington a Columbus. Se svými 257 metry je suverénně nejvyšší budovou San Francisca.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko