Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Golden Gate NRA

Snad největší dominantou kalifornského města San Francisco je visutý most Golden Gate Bridge, který se klene přes stejnojmennou úžinu v místě, kde ústí Sanfranciská zátoka do Tichého oceánu. Most z roku 1937 se stal hlavní turistickou atrakcí a také jakýmsi symbolem celého města.

O vznik této jedinečné stavby se zasloužil známý stavitel, inženýr Joseph Baermann Strauss. Ten však musel čelit nejen s nepochopením lidí, ale také s nepříznivými přírodními živly. Během výstavby bylo třeba myslet na častá zemětřesení, změny počasí, bouřlivé přílivy a odlivy. O vzniku mostu bylo rozhodnuto v roce 1930, samotná stavba pak byla zahájena 5. ledna roku 1933 a přišla na 35 milionů dolarů. V době americké hospodářské krize to byla opravdu neuvěřitelná suma.

Stavba se zpočátku vůbec nedařila a neustále se objevovaly četné problémy. Dělníci navíc začínali být vyčerpaní a někteří dokonce dostávali mořskou nemoc. Panovaly také obavy, že by mohlo kvůli silným nárazům větru dojít ke zřícení mostu. Strauss tak raději nechal pod most natáhnout bezpečnostní síť. Nedlouho potom, spadlo z mostu dolů 19 dělníků, kterým tak zachránil život. I přes důsledná bezpečnostní opatření si stavební práce nakonec stejně vyžádaly 11 obětí.

Stavba mostu byla dokončena v roce 1937 a Strauss nakonec vytvořil most tyčící se na 227 metrů vysokých pylonech, na nichž je s pomocí silných ocelových lan zavěšen most o délce 2 737 metrů a rozpětí 1 280 metrů. Aby tudy mohly proplouvat i ty největší zaoceánské lodě, byla výška mostu stanovena na 67 metrů. Konstrukce visí dohromady na 130 kilometrech ocelových lan, z nichž některá mají až metr v průměru. Celé dílo nakonec váží 887 000 tun a obě věže drží pohromadě 600 000 nýtů.

Most byl nejdříve otevřen jen pro pěší, později i pro automobily. Oslavy otevření mostu probíhaly několik dní a prošly se tudy tisíce zvědavců. Dnes je Golden Gate Bridge jedním z nejznámějších a nejfotografovanějších visutých mostů na světě. Američané jej dokonce řadí mezi sedm největších divů světa, které byly vytvořeny lidskou rukou. Ve své době byl vůbec největším mostem na světě. Je důležitou dopravní komunikací, po šestiproudové silnici denně projede přes 120 tisíc aut.

Nejkrásnější výhled na most se nám naskýtá z protějších kopců zátoky, z prostředí přírodního parku Golden Gate je jedním z největších turistických lákadel San Francisca. U jižní paty mostu se nachází dokonce historická pevnost Fort Point pocházející z roku 1861.

Pro most je samozřejmě charakteristická jeho oranžová barva, kterou má již od doby svého vzniku. Ocel se však kvůli přírodním vlivům a korozi musí neustále natírat. Most se bohužel také nechvalně proslavil jako místo, které vyhledávají sebevrazi. Podle statistik zde ukončilo svůj život kolem 1200 nešťastníků.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko