Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Yosemite NP

Yosemitský národní park rozkládající se na území Kalifornie byl založen v roce 1890 a je tak třetím nejstarším parkem na území Spojených států amerických. Zaujímá území o rozloze 3080 km2 a v současné době patří mezi nejnavštěvovanější místa v zemi. Své jméno získal park podle starého indiánského názvu Uz-u-mati, což v překladu znamená medvěd grizzly.

Prvními obyvateli tohoto území, dávno před příchodem bělochů, byli indiáni kmene Miwok. V roce 1849 do oblasti přišli dva evropští zlatokopové, kteří byli doslova uchváceni nádhernou krajinou, kterou zde objevili. Proto o svém objevu pověděli snad každému, koho potkali a informace se nakonec donesla až k prezidentovi. Ten neváhal a nechal vyhlásit Yosemite chráněným územím, o pár let později pak národním parkem.

Yosemitský národní park dnes disponuje ohromujícím přírodním bohatstvím, najdete zde divokou přírodu, nádherné scenérie, obrovské vodopády, čisté řeky a jezera, jedinečnou faunu i floru. Park je situován na úpatí pohoří Sierra Nevada v rozlehlém údolí, které bylo v minulosti vymodelováno ledovcem. Yosemite poskytuje ideální podmínky pro horolezce v podobě obrovských a značně náročných skalních stěn. Stal se tak oblíbeným cílem horolezců z celého světa.

Jednou z největších zajímavostí je nepřehlédnutelný kilometr vysoký skalní masív El Capitan, který dominuje spodní části Yosemitského údolí. Žulová stěna je neodolatelnou výzvou pro horolezce, kteří si jejím zdoláním splní svůj životní sen. El Capitan je také místem, kam se rádi vydávají tzv. base-jumpeři, neboli skokani s padáky. Dalším takovýmto lákadlem je skalní stěna Half Dome měřící 2695 metrů nad mořem, kde převýšení dosahuje kolem 1400 metrů. Pod těmito horskými velikány se rozkládají krásné louky Tuluomne meadows.

Nejvyšším vrcholem Yosemitského národního parku je Mt. Lyell dosahující nadmořské výšky 3997 metrů.  V parku najdete také spoustu krásných vodopádů, které spadají z vysokých žulových útesů. Nejznámějším vodopádem je Yosemite Fall, který je se svou výškou 740 metrů pátým nejvyšším vodopádem světa. Následují vodopády Bridalveil (189 m), Nevada (181 m) a Vernal (96 m).

Přestože se Yosemite rozkládá asi jen 6 hodin jízdy od Los Angeles, najdete zde opravdu nedotčenou přírodu. Každý rok sem zavítá kolem 4 milionů turistů, i přes tento vysoký počet se nedá říct, že by byl park nějak přeplněn. Místa, která jsou dostupná autem, totiž představují jen asi 5% z celkové plochy parku. Většina návštěvníků míří jen do Yosemitského údolí, ale davy turistů se samozřejmě vyskytují také na krátkých trasách a známých vyhlídkách, jako je kupříkladu jedinečný Glacier Point. Odtud se naskýtá snad nejhezčí výhled na Yosemite a Half Dome.

Park se stal známým také díky obrovským stromům sekvojí, které zde hojně rostou. Patří mezi nejstarší stromy v Americe, některé z nich dosahují stáří až 3200 let. Oblast se sekvojemi je jednou z nejnavštěvovanějších, v letních měsících tudy musí projíždět dokonce turistický kyvadlový autobus. Nejznámějšími stromy jsou Grizzly Giant Tree starý 2700 let, ještě starší General Sherman a California Tree, do jehož kmenu byl v roce 1895 vyražen tunel.

Yosemitský národní park se stal útočištěm mnoha druhů zvířat, například medvěda grizzlyho, pumy, kojota, jelena wapiti, ovce tlustorohé, jezevce, kuny, králíka, mnoha druhů zemních veverek, lasic, rosomáka a na zimu bělajícího hranostaje. Kromě medvěda grizzlyho žije v parku asi 300 medvědů baribalů. Z ptačí říše je zde zastoupeno 295 druhů ptáků, žije zde i mnoho druhů ryb, obojživelníků a hmyzu.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko