Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

New Orleans

Město New Orleans se nachází v Jižní Louisianě u řeky Mississippi a jižně od jezera Pontchartrain. Jde o jedno z nejvýznamnějších přístavních měst ve Spojených státech amerických a také je největším městem v Louisianě. Rozkládá se na ploše 518 km2 a podle sčítání obyvatel zde žije kolem 490 tisíc lidí. Celá aglomerace New Orleans má však něco přes 1,3 milionu obyvatel. Podnebí v New Orleans je velmi příznivé. Zimy jsou mírné s teplotami v lednu okolo 13 °C, léta naopak teplá s teplotami v červenci okolo 28 °C.

New Orleans bylo založeno v roce 1718 Jeanem Baptistem Le Moyne de Bienville, který jej pojmenoval po tehdejším nejvlivnějším muži Francie – regentu Filipu II. Orleánskému. Až do roku 1763 bylo město francouzskou kolonií a poté bylo předáno Španělsku. Následujících asi 40 let pod španělskou nadvládou se výrazně zapsalo do charakteru města. Město bylo před koncem osmnáctého století dvakrát postiženo mohutným požárem, který zničil dosavadní tvář města, a to muselo být přebudováno. Proto jsou v New Orleans nejstarší a nejvýznamnější historické památky ovlivněné španělskou kulturou. Roku 1801 bylo New Orleans navráceno zpátky Francii a o dva roky později pak odprodáno Napoleonem I. Spojeným státům americkým. Během občanské války bylo město v obležení lodí pod vedením admirála Davida Farraguta, které trvalo až do 25. dubna roku 1862.

Město díky blízkosti řeky Mississippi a jezera Pontchartrain v minulosti nabylo na významu, v současnosti však pro něj představují značné nebezpečí. Město je neustále ohrožováno záplavami, naposledy zde katastrofální povodně v roce 2005 usmrtily kolem 1300 lidí a zničily velkou část města. Povodeň nastala v důsledku řádění hurikánu Katrina. Na některých místech dosáhla voda až 7,6 metrů. Náklady na opravy a škody způsobené hurikánem Katrina byly vyčísleny na 10 – 25 miliard dolarů. Město se proto před povodněmi chrání, jak nejlépe může. Například velice složitým systémem vodních pump, odvodňovacími kanály a hrázemi. Ani ty však někdy nedokážou odvrátit blížící se katastrofu. Mnoho obyvatel město opustilo a nemá odvahu se již nikdy vrátit, kvůli nejisté budoucnosti. Pojišťovny totiž odmítají pojistit majetek v záplavové oblasti. Tato tragédie výrazně snížila cestovní ruch ve městě a tedy i přísun tolik potřebných peněz.

Asi čtvrtina obyvatel New Orleans dnes žije na nebo pod hranicí chudoby, v nevyhovujících podmínkách. Nejvíce je to patrné v černošských chudinských čtvrtích na neworleanském předměstí. S chudobou se samozřejmě pojí také vyšší míra negramotnosti, kriminality a trestných činů. V současnosti se USA snaží díky podporování různých státních programů pomoci jižním státům vymanit se z tohoto začarovaného kruhu.

Přes všechna úskalí se městu podařilo zachovat alespoň část jeho jedinečné atmosféry. Místy si připadáte, jako byste se procházeli v evropských ulicích, původně zde totiž byla francouzská kolonie. Nejznámější historickou čtvrtí je dnes proto French Quarter (Francouzská čtvrť). New Orleans je také známé jako město jazzu, který můžete slyšet skoro všude. Nejvyhlášenější ulicí je Bourbon Street, kde se lidé schází k poslechu hudby, k tanci a k popíjení alkoholu na ulici (jinde v USA je pití alkoholu na veřejnosti zakázáno). Přes jezero Pontchartrain se můžete do města dostat po nejdelším mostě světa – Lake Pontchartrain Causeway. V New Orleans je spousta dalších míst, kam zamířit za zábavou nebo za poznáním. Vydejte se třeba do New Orleans Aquarium, Audubon Zoo, Louisiana Children's Museum či Contemporary Arts Center.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.

Totálně pohodové New Orleans

Totálně pohodové New Orleans

Na jihovýchodě Louisiany se rozkládá New Orleans – město proslavené jazzem, který se ulicemi line jak ve dne, tak i v noci. Přestože v roce 2005 utrpělo těžkou ránu v podobě ničivého hurikánu Katrina, je i dnešní New Orleans plné nádherné francouzské architektury, honosných kostelů a návštěvníky láká na skvělé jídlo i pestrý noční život.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko