Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Totálně pohodové New Orleans

Na jihovýchodě Louisiany se rozkládá New Orleans – město proslavené jazzem, který se ulicemi line jak ve dne, tak i v noci. Přestože v roce 2005 utrpělo těžkou ránu v podobě ničivého hurikánu Katrina, je i dnešní New Orleans plné nádherné francouzské architektury, honosných kostelů a návštěvníky láká na skvělé jídlo i pestrý noční život.

New Orleans je hlavním a také největším městem jižanského státu Louisiana. Rozkládá se na ploše 518 kilometrů čtverečních a žije v něm okolo 1,3 milionu obyvatel. Jelikož leží v deltě veletoku Mississippi a u břehů jezera Pontchartrain, které je druhým největším slaným jezerem na území Spojených států amerických, není se čemu divit, že se zde nachází také jeden z nejvýznamnějších přístavů celých Spojených států. Do města vede přes jezero Pontchartrain druhý nejdelší most na světě – Lake Pontchartrain Causeway.

New Orleans

Nelehké začátky

New Orleans bylo založeno roku 1718 francouzským kolonizátorem Jeanem Baptistem Le Moynem de Bienvillem a své jméno získalo po vévodovi Filipu II. Orleánském, který byl regentem, tedy zástupcem nezletilého Ludvíka XIV. a v té době de facto i nejmocnějším mužem tehdejší Francie. Prvními obyvateli města se stali přistěhovalci z Francie, Německa a Kanady, dovezena sem byla také spousta otroků z Afriky. Podmínky pro obyvatele zde však nebyly vůbec ideální. Kromě častých větrných bouří, které jim ničily střechy nad hlavami, záplav a nemocí v podobě malárie apod., jim život zde znepříjemňovali jedovatí hadi, aligátoři a obtížný hmyz. Navíc se do města začaly stahovat pochybné existence a tak bylo zanedlouho plné těžkých zločinců i politických vyvrhelů. O New Orleans se tak začalo mluvit jako o městě hříchu, zla a marnotratnosti.

Francouzský šarm

Až do roku 1763 bylo New Orleans francouzskou kolonií, poté město získali Španělé. V roce 1772 se pak stalo hlavním městem státu Louisiana. Konec 18. století však pro New Orleans nebyl nijak veselý, město bylo totiž dvakrát téměř úplně zničeno požárem. Nejstarší památky, které se dnes ve městě nachází, tak pochází z období španělské kolonizace. Roku 1801 bylo New Orleans navráceno zpět Francii a v následujících letech došlo k velkému rozvoji a výstavbě ve francouzském stylu – Francouzi se tak největší měrou zasloužili o současný vzhled města. O dva roky později došlo k prodeji města Spojeným státům americkým za 15 milionů dolarů. New Orleans tak začalo prožívat období blahobytu – byl postaven nový přístav, loděnice, četné obchody, obytné domy i hotely. Již v roce 1849 se New Orleans stalo třetím největším městem USA a také jejich nejdůležitější obchodní metropolí.

New Orleans

Kulturní i architektonická rozmanitost

Když dnes navštívíte New Orleans, budete ohromeni jeho multikulturním vzezřením. Po mnoho let se v něm vše promíchávalo a tak zde dnes kromě širokých bulvárů, jež jsou dílem francouzských osadníků, najdete i moderní centrum s mrakodrapy či úzké zapadlé uličky mající ducha španělských dobyvatelů, britských vojáků, karibských přistěhovalců i černých otroků. Dnešní New Orleans je tak naprosto jedinečným městem, které má svou unikátní mentalitu, zvyklosti i jazyk. Míšení kultur je dokonce patrné i na místní kuchyni, v níž jsou skryty prvky africké, španělské, francouzské, italské a karibské kuchyně. Přesto zdejší jídla či barevné tropické drinky uspokojí každého cestovatele. Přestože je New Orleans městem velkých kontrastů, ať už jde o architekturu či jeho obyvatele, je městem, kde vládne bezstarostnost, dobrá nálada a jakási uvolněnost. Proto se mu často říká také „The Big Easy“, což by se dalo přeložit českým výrazem „Město totální pohody“. Mnozí jej proto také označují za jedno z nejkrásnějších měst USA.

Co vidět v New Orleans?

V historickém centru města na vás čeká unikátní architektura. Mezi velká turistická lákadla patří zejména Francouzská čtvrť (French Quarter), která je plná originálních domů z dob francouzské nadvlády. Nechybí zde ani četné hotely, bary, noční kluby, muzea či obchody se starožitnostmi. K zajímavým stavbám patří například nádherně zdobné domy zvané Shotgun house, nebo kreolské městské domy Creol townhouses, které vynikají velkými nádvořími a jsou doplněny balkony se železným zábradlím. V ulici St. Charles je možné se kochat pověstnými činžovními domy Antebellum homes, které byly postaveny v různých architektonických stylech – viktoriánském, koloniálním, řeckém, francouzském apod. K významným pamětihodnostem města patří katedrála sv. Ludvíka tyčící se na Jacksonově náměstí. Velkému významu se těší také jazzový sál Preservation Hall.

New Orleans

Od 60. let minulého století zdobí město také mrakodrapy. K těm nejvyšším patří World Trade Center New Orleans, Plaza Tower a vůbec nejvyšší je budova One Shell Square z roku 1972. Mezi hojně vyhledávané atrakce New Orleans dnes patří také New Orleans Aquarium, ZOO, dětské muzeum Louisiana Children´s Museum a centrum moderního umění Contemporary Arts Center. New Orleans se ve světě proslavilo také jazzovou hudbou černošských umělců a tak nejen jazz, ale také styly jako dixie, blues, rock a R&B zde můžete slyšet hrát snad z každého podniku – ať už za bílého dne, nebo v pozdních nočních hodinách. Není se tak čemu divit, že město každoročně hostí několik významných hudebních festivalů, z nichž nejznámější jsou festival Mardi Gras, New Orleans Jazz&Heritage Festival známý jako JazzFest, a hojně navštěvovaný je rovněž festival s názvem Voodoo Music Experience.

New Orleans

Nebezpečná voda

Poloha New Orleans v blízkosti řeky Mississippi a jezera Pontchartrain může být výhodou, ale jak se místní obyvatelé před několika lety sami přesvědčili, také velkou hrozbou. Kvůli blízkosti vodních zdrojů ve městě existuje značné nebezpečí záplav. Ty nejničivější postihly New Orleans v srpnu roku 2005, kdy město zasáhl hurikán Katrina. Ten měl na město katastrofální dopad. Ochranné hráze, které byly vybudovány kolem metropole, nezvládly udržet rozvodněnou řeku Mississippi v jejím korytě, ta se vylila a většina území New Orleans byla zaplavena. Na některých místech voda dosahovala výšky až 8 metrů.

New Orleans

O život tehdy přišlo přibližně 1500 obyvatel města a celkové škody byly vyčísleny na 100 miliard dolarů. I když Katrina město značně poznamenala a na mnoha místech dodnes probíhají obnovovací práce, podařilo se mu z této přírodní katastrofy již ve větší míře vzpamatovat. Aby někdy v budoucnu nedošlo k podobné přírodní katastrofě, je město chráněno důmyslným a velmi složitým systémem vodních pump, odvodňovacími kanály a hrázemi. V současnosti již New Orleans patří opět mezi turisticky velmi oblíbená místa USA.

- jap -

Článek byl zobrazen 6 330 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko