Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Grand Canyon NP

Národní park Grand Canyon se nachází ve státě Arizona a představuje jeden z největších přírodních divů světa. Dnes je to nejznámější kaňon na světě a taky jeden z prvních národních parků na území USA. Založen byl v roce 1919. Již samotné rozměry kaňonu jsou jedinečné, dlouhý je 446 km, široký 20 km a hluboký 1500 metrů. Po miliony let jej vytvářela řeka Colorado se svými přítoky. Grand Canyon je tak impozantní, že je viditelný dokonce i z vesmíru. Pro svou jedinečnost byl park zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Každoročně se přijede na tento jedinečný přírodní úkaz podívat kolem 5 milionů zvědavců ze všech koutů světa. Pěší túry údolím kaňonu jsou určeny jen pro zdatné turisty, překonávání kaňonu je velmi populární i mezi špičkovými sportovci. Kaňon je však pro nezkušené turisty také velmi nebezpečný. Od konce 19. století zde již zahynulo kolem 600 lidí a každoročně bývají vyhlašovány rozsáhlé pátrací akce po ztracených lidech, kteří se snažili překonat údolí a přecenili své síly.

Na jižním okraji národního parku panuje poměrně příjemné podnebí, v létě se teploty pohybují mezi 10 až 20 °C, noci jsou však chladné a v zimě padá sníh. Severní okraj rokle se však nachází o 300 výškových metrů výše, proto zde po většinu roku leží sníh. Během zimního období je tato část parku dokonce kvůli nedostupnosti pro veřejnost uzavřena. Úplně jiná situace však panuje o 1,5 km hlouběji na březích řeky, kde může teplota v létě dosahovat až 50°C, ale většinou se pohybuje kolem 38°C. Pro zdejší ekosystém jsou typické obrovské teplotní rozdíly, střídá se zde horko, chlad, sucho, déšť i sníh. Vzniklo zde tak unikátní životní prostředí, kterému se dokázaly přizpůsobit rozličné rostlinné a živočišné druhy.

Na území parku bylo napočítáno kolem 1500 druhů rostlin z pěti vegetačních pásem. Asi 11 těchto rostlinných druhů je považováno za ohrožené. Kromě všudypřítomné pouštní krajiny se můžete v Grand Canyonu setkat se zelenými jehličnatými lesy a jalovcovými keři rostoucími na náhorní plošině. Pobřeží řeky Colorado, která z výšky vypadá jako potok, je poseto vrbovými houštinami a tamaryšky. Park se stal také domovem pro 76 druhů savců, 50 druhů plazů a obojživelníků a více než 300 druhů ptáků. Turisté se zde mohou nejčastěji setkat s mezky nebo ovcemi tlustorohými, které se občas vydávají na turistické stezky.

Mezi plašší zvířata patří například vzácní vlci, kteří obývají severní okraj rokle. V odlehlých koutech parku se schovávají také kojoti, rysi a malá populace pum amerických.  Jejich potravou se nejčastěji stávají jeleni wapiti, jeleni ušatí nebo vidlorohy americké. Při toulkách parkem můžete vystrašit vyhřívající se ještěrky, želvy nebo některé z početných druhů hadů. Unikátní je například růžově zbarvený chřestýš.

Grand Canyon je však chráněný také z historického hlediska, bylo zde objeveno více než 2600 pravěkých sídel. V minulosti zde sídlily indiánské kmeny Hualapai a Havasupai, s jejichž potomky se na sídlištích na okraji parku můžete setkat i dnes. V roce 1963 byla dokončena přehrada Glen Canyon Dam, což tomuto prostředí výrazně uškodilo. Největší změny dosáhla řeka Colorado, která kvůli přehradě přišla o značné množství vody a její proud dnes přináší stále méně naplavenin.

Mezi turisticky nejvyhledávanější místa patří vyhlídky, jako třeba Hopi Point, odkud se naskýtá nádherný výhled na obě strany kaňonu. Dolů do kaňonu vede několik stezek, z nichž nejznámější je asi Bright Angel Trail. Odpočinout si můžete na tábořišti Indian Gardens. Několik mil vzdálené je městečko Grand Canyon Village, kde najde každý turista kvalitní a dostatečné zázemí. Byla zde vystavěna četná ubytovací zařízení, jejichž ceny se vesměs moc neliší. Kvůli velkému zájmu je však třeba si ubytování rezervovat v dostatečném předstihu. Pokud chcete uniknout největšími návalu turistů, přijeďte na jaře nebo na podzim.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.

Grand Canyon patří k nejstarším národním parkům USA

Grand Canyon patří k nejstarším národním parkům USA

Pestrobarevné skály Grand Canyonu zná dnes už snad každý. Jen málokdo však ví, že zdejší oblast byla vyhlášena národním parkem již v roce 1919 a řadí se tak vůbec k nejstarším národním parkům Spojených států.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko