Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dayton Aviation Heritage NHP

Národní historický park Dayton Aviation Heritage se nachází ve městečku Dayton v americkém státě Ohio. Je připomínkou tří významných mužů, kteří se podíleli na pracích v Miami Valley – Wilbura Wrighta, Orville Wrighta a Paula Laurence Dunbara.

Součástí tohoto historického parku jsou čtyři na sobě nezávislá místa, která spravuje organizace National park Service. Jde o komplex, který sloužil firmě Wright Cycle Company a zahrnuje pod sebe četné budovy, muzeum a návštěvnické centrum. Dále je to pole Huffman Prairie Flying Field na kterém se uskutečnily první lety. Patří sem také historické muzeum Wright Brothers Aviation Center a park Carillon. Posledním místem spadajícím pod tento historický park je památník Paula Laurence Dunbara.

Bratři Orville a Wilbur Wrightovi byli tvůrci prvního letadla těžšího než vzduch s názvem Kitty Hawk. I když ani jeden z bratrů neměl potřebné vzdělání, vše se jim podařilo vytvořit díky jejich zručnosti a nápaditosti. Věnovali se cyklistice a zároveň obdivovali plachtění, proto se rozhodli pokusit postavit kolo s křídly a benzínovým motorem, který by ho poháněl.

Oba bratři žili v Daytonu a po absolvování střední školy se začali věnovat návrhy a výrobou kol – Wright Cycle Company. Tím si zajišťovali potřebné finance pro své letecké pokusy, s kterými začali již v roce 1899. Jelikož na výzkumech pracovali bratři společně, mají oba stejnou zásluhu na vývoji letadla. Nejdříve vyráběli kluzáky, se kterými absolvovali více než 1000 letů, později v roce 1903 si nechali patentovat nový způsob řízení, který byl postaven na ovládání letadla okolo tří os. Patent byl zapsán 22. května roku 1906 jako „U. S. patent“ číslo 821,393 – „Flying Machine“.

V roce 1903 postavili letadlo s původním názvem Wright Flyer, dnes známé spíše pod názvem Kitty Hawk, které mělo vlastnoručně vyrobenou vrtuli a motor vyrobený v jejich obchodě s koly. Tento motor byl lepší než obyčejné motory vyráběné v té době a to hlavně pro jeho nízkou hmotnost. K převodu byl používán řetěz z bicyklu. Dne 17. prosince roku 1903 se každému z nich podařilo se strojem vzlétnout. Jako první letěl Orville, jeho let byl 39 metrů dlouhý a trval 12 sekund. Byl dokonce zachycen na jejich nejznámější fotografii.

Poslední čtvrtý let, který se toho dne konal, byl už skutečným řízeným letem. Wilbur letěl edo vzdálenosti 279 metrů a let trval 59 sekund. Tyto lety se významně zapsaly do historie letectví, byly to totiž první prokazatelné veřejné lety. Pokus bratrů Wrightů se hned v zápětí dostal snad do každých novin. Všechny lety se odehrály na poli Huffman Prairie Flying Field nedaleko jejich rodního města Daytonu. Brzy po prvním letu požádali bratři o patent na letadlo, ale až do roku 1908 nelétali – měli totiž obavu, že by byl jejich patent prozrazen.

Paul Laurence Dunbar dosáhl národního i mezinárodního věhlasu v literárním světě. Byl to nadaný spisovatel plný nápadů, mezi jehož díla patří nejen romány, ale také divadelní hry, povídky, texty a více než 400 publikovaných básní. Dunbar byl prvním Afro-americkým spisovatelem a jeho díla přispěla k růstu vědomí sociální a kulturní identity pro Afro-američany. Zemřel v roce 1906, ale jeho díla přispěla i k pozdějšímu vývoji afroamerické historie.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko