Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

New York City

Na severovýchodě Spojených států amerických se ve státě New York na několika ostrovech rozkládá stejnojmenná megapole, které se někdy říká také Big Apple – velké jablko. Městem protéká řeka Hudson, která ústí do malého zálivu a posléze do Atlantského oceánu. Většinu New Yorku tak tvoří ostrovy Manhattan, Staten Island a Long Island. Za dob nizozemské kolonizace byla pevnina neustále upravována, byla zde navážena hlína a kamení ze staveb a pobřeží vysušováno. Nejintenzivnější práce probíhaly na dolním Manhattanu.

New York se rozkládá na ploše 1214,4 km2, z toho pevnina má rozlohu 789,5 km2 a vodní plocha 428,8 km2. Město bylo založeno Holanďany v roce 1625 a od roku 1790 je New York největším, nejlidnatějším a také nejrušnějším městem Spojených států amerických – žije zde přes 8 miliónů obyvatel. Hustota zalidnění je 10 316 obyvatel na km², což je nejvíce v celých USA. V tomto kosmopolitním městě potkáte lidi všech národností, barev pleti i nejrůznějších názorů a chování. Je světovým centrem obchodu, finančnictví a díky sídlu OSN také centrem diplomacie a mezinárodních vztahů. New York má navíc celosvětový vliv v oblasti médií, politiky, vzdělání, zábavy, umění, módy a reklamy.

New York tvoří pět městských čtvrtí: Brooklyn, Manhattan, Queens, Bronx a Staten Island:

Brooklyn je nejlidnatější městskou částí, do roku 1898 byl dokonce samostatným městem. Nachází se jihovýchodně od Manhattanu a je pro něj charakteristická velká kulturní, sociální a etnická různorodost, nezávislá umělecká scéna, mnoho unikátních čtvrtí se zajímavou architekturou. Symbolem Brooklynu je přirozeně architektonicky unikátní Brooklynský most, který spojuje čtvrť s dolním Manhattanem. V Brooklynu vyrostla v 70. letech 19. století jedna z prvních rekreačních oblastí v USA – Coney Island.

Manhattan je pravým srdcem New Yorku a jsou pro něj typické mnohapatrové mrakodrapy a také Central Park či Harlem, kde je možné nahlédnout do afroamerické kultury. Jde o nejhustěji osídlenou městskou část, finanční centrum města i celého světa. Sídlí zde mnoho významných společností, univerzity, galerie, muzea a také divadla. Manhattan se neoficiálně dělí na dolní, střední a horní část. Horní Manhattan je pak ještě rozdělen Central Parkem na Upper East Side a Upper West Side. Ostrov, široký pouhých cca 3,5 kilometrů a dlouhý cca 22 kilometrů je symbolem města.

Nejrozlehlejší městskou částí je Queens. V minulosti v těchto místech stávalo jen několik malých městeček a vesnic, dnes je místo vyhledávanou lokalitou pro střední třídu. Queens je etnicky nejrozmanitějším koutem New Yorku a díky neustále rostoucí populaci se pravděpodobně brzy stane nejlidnatějším městským obvodem. Queens sice není tak turisticky vyhledávaný jako Manhattan, ale najdete zde také řadu míst, která stojí za vidění. Nachází se zde například domovský stadion New York Mets – Shea Stadium a každoročně se zde koná slavný U. S. Open. V Queensu najdete dvě největší newyorská letiště – La Guardia a JFK.

Bronx je nejsevernějším městským obvodem, který v lidech kvůli minulosti stále vyvolává pocity nepříliš velké bezpečnosti. Kdysi to bývala divoká čtvrť plná gangů, které si i za bílého dne mezi sebou vyřizovali účty. Dnes už se situace změnila a Bronx je daleko bezpečnější, přesto se mu turisté raději vyhýbají. Bronx má přesto co nabídnout, zejména svoji zoologickou a botanickou zahradu, domovský stadion týmu New York Yankees – Yankee Stadium, nebo největší družstevně vlastněný komplex v USA Co-op City. Bronx je jedinou částí New Yorku, která se nachází na americké pevnině, je místem zrodu rapu a hip-hopu.

Poslední městskou částí je Staten Island, který je však trochu stranou zájmu turistů. Jedinou výjimkou je trajekt Staten Island Ferry, který každých pár desítek minut přepravuje lidi z dolního Manhattanu na Staten Island okolo Sochy svobody. Plavba trajektem je jednou z nejpopulárnějších atrakcí ve městě, neboť nabízí skvělý výhled na nejen na Sochu svobody, ale také sousední Ellis Island a dolní Manhattan. Mnoho lidí z trajektu ani nevystoupí a plují hned zpět do přístavu. Staten Island přitom nabízí parky o rozloze 25 km2 a 56 km turistických stezek. Najdete zde také nedotčené lesní porosty, které jsou od roku 1984 začleněny do systému ochrany přírody.

Většina návštěvníků, kteří zavítají do této stále živé a pulzující americké metropole, nejdříve zamíří na Manhattan. Právě zde najdete většinu dominant, bez kterých by návštěva New Yorku nebyla úplná. Přestože je New York opravdu obrovský, orientace v něm nebývá až takovým problémem. Stačí si jen zapamatovat, že svislá řada ulic se nazývá „Avenues“ a vodorovná „Streets“. Ty se navzájem křižují a vytvářejí takovou šachovnici. Jedinou příčnou dlouhou ulicí na Manhattanu je Broadway, která vás dovede až na náměstí Times Square plném světelných reklam a divadel, kde se hrají nejslavnější světové muzikály. Nejvyšší budovou v New Yorku je nyní Empire State Building, která má 103 pater a vysoká je 443 metrů. Je z ní krásný pohled na celé město. Nejstarším mrakodrapem ve městě je pak Flatiron Building nacházející se v oblasti zvané Midtown. V Midtownu najdete další velké atraktivity města - Rockefeller Center, katedrálu Sv. Patricka, Madison Square Garden, Chrysler Building a další.

Jediným zeleným prostranstvím ve městě, kam si lidé chodí odpočinout, zasportovat nebo jen tak projít je Central Park s jezírky, jež je dílem Fredericka Law Olmsteda a Calverta Cauxe. S téměř 30 miliony návštěvníků je nejnavštěvovanějším parkem Spojených států. Začíná nad Midtownem a jeho obdélníkový tvar se táhne daleko na sever. Park je protkán množstvím cyklostezek a stezek pro kolečkové brusle. Můžete tady vidět i místní umělce, představující své práce a nabízející umění. Po jeho stranách leží oblasti Upper East Side a Upper West Side.

Symbolem New Yorku a snad i celých Spojených států je Socha Svobody, tyčící se na Liberty Island. V korunce sochy je vyhlídka, která je však od teroristických útoků v roce 2001 z bezpečnostních důvodů uzavřena. Jedinečným zážitkem může být procházka po Čínské čtvrti, Little Italy, Soho, Tribece či Greenwich Village atd., což jsou vlastně taková města ve městě.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.

New York - Guggenheimovo museum

New York - Guggenheimovo museum

Jednou z nejznámějších galerií moderního umění je newyorské muzeum Solomona R. Guggenheima, které vzniklo z původní soukromé sbírky tohoto amerického milionáře. Muzeum je umístěno v nápadné a provokativní spirálovité budově na horním Manhattanu.

celý článek

 

Museum of the City of New York

Museum of the City of New York

V New Yorku najdete celkem 120 muzeí s množstvím mimořádně cenných exponátů. Jedním z nich je také Museum of the City of New York, které uchovává významnou sbírku dokumentů z historie města New Yorku, ale kupříkladu i expozice starých dětských hraček.

celý článek

 

MoMA – Museum of Modern Art

MoMA – Museum of Modern Art

Každý správný turista by neměl do New Yorku přijet jen za památkami, ale také za kulturou. Skvělou volbou, jak obohatit své kulturní obzory, je návštěva Muzea moderního umění, které bylo založeno v roce 1929, a je tak jedním z nejstarších muzeí svého druhu na světě.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko