Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sitka

V jihovýchodní části Aljašky se na ostrově Mountainous Baranof Island nachází město Sitka, které bylo v období nadvlády Ruska hlavním městem země. Bylo založeno Alexandrem Baranofem jako jedna z prvních osad vůbec. V roce 1799 postavil Baranof asi 9 kilometrů severně pevnost Fort St. Michael. Osada však byla v roce 1801 zničena indiány kmene Tlingit, kteří dnešní ostrov Baranof Island původně obývali.

V roce 1804 se Alexander Baranof vrátil z obce Kodiak, aby zde znovu nastolil vládu. U řeky Indian River proběhla bitva mezi Rusy a Indiány. Rusové vítězstvím získali moc nad tímto územím, naopak indiáni ztratili nezávislost a dosavadní způsob života. Na místě zničené indiánské osady tak byla vystavěna osada ruská, pojmenována v jazyce Tlingit „Sheetkah“, z čehož později vznikla Sitka. V roce 1822 Indiáni nakonec dobrovolně tuto oblast opustili. Tento rod zde však po sobě zanechal četná historická obydlí.

Hlavním ekonomickým zdrojem pro městečko, kde žije přes 9 tisíc obyvatel, je rybolov a  dřevařství. Sitka je obklopena nesčetným množstvím malých hustě zalesněných ostrůvků. Dominantou kraje je v dálce se tyčící sopka Mt. Fuji a podřimující Mt. Edgecumbe. Jak již bylo řečeno, v dávných dobách bývala Sitka hlavním městem ruské Aljašky, ale později toto území od ruské vlády odkoupili Američané. Z těchto dávno minulých dob pochází Castel Hill stojící v centru města.

V Sitce se nachází nejstarší národní park na Aljašce -  National Historical Park, který byl prohlášen federální vládou za národní park už v roce 1910. Nachází se na místě bývalé pevnosti indiánů kmene Tlingit, kde se odehrála ona důležitá bitva mezi domorodci a ruskými vetřelci. V muzeu tak můžete najít památky z této války z roku 1804, velkou kolekci indiánských totemů, z kmene stromu vydlabanou kanoi, spolu s jejich uměním a také ukázkami indiánských tanců a rituálů. Nejstarší výrobky domorodých indiánů můžete zhlédnout také v muzeu Sheldon Jakcson, které je první budovou na Aljašce, která byla postavena z betonu.

V centru města stojí dominantní ruská ortodoxní katedrála St. Michael´s, která je nejnavštěvovanějším a nejvíce fotografovaným místem v Sitce. Katedrála byla první stavbou svého druhu na území Spojených států amerických. Vystavěna byla v letech 1844 – 1848. Roku 1966 byla bohužel zničena požárem, ale později zrekonstruována. Město je plné ruské historie. Zajímavý je například Russian Bishop´s House z roku 1842, jenž je nejstarší nepoškozenou ruskou stavbou ve městě. Byl určen pro ortodoxního biskupa místní komunity.

Díky své poloze Sitka nabízí nejenom historické skvosty aljašské minulosti, ale také divoký mořský život. Není problém zde zahlédnout tuleně, vydry, orly nebo racky. Více druhů divokého ptactva je možné pozorovat na nedalekém ostrově St. Lazaria, kde hnízdí v letních měsících nespočetné množství ptáků tzv. Alaska Maritime National Wildlife Refuge.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do USA a Kanady s CK SIMON-TOURIST

    Velký okruh po západu USA - parky Yellowstone, Yosemitský, Canyonland, Sequoia, Arches, Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Salt Lake City a další. Zájezd je vhodný i pro aktivní seniory. Plavby po Karibiku s českým delegátem po celou dobu zájezdu.
 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko