Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Buffalo – bizoni u Niagarských vodopádů

Na východním břehu Erijského jezera se rozkládá město Buffalo, které je druhým největším městem a nejlidnatějším amerického státu New York. Pro návštěvníka je zajímavé nejen samotné město, ale také jeho okolí – vždyť pouhých 27 kilometrů od něj se nachází jedna z největších přírodních zajímavostí Ameriky – Niagarské vodopády.

Rané dějiny

Buffalo vyrostlo na západě státu New York, přímo na hranicích s Kanadou. Kanadské největší město Toronto je od Buffala vzdáleno pouhých 95 km severozápadním směrem. Buffalo, v němž žije okolo 280 tisíc obyvatel, je dnes sídelním městem kraje Erie County. Oblast před příchodem Evropanů obýval kmen Seneků. Dějiny města sahají do počátku 19. století. Založeno bylo roku 1804 a vystavěno bylo následně podle návrhu hlavního jednatele nizozemské firmy Holland Land Company, Josepha Ellicotta. Ten rozhodnul vybudovat ve městě radiální síť ulic, které se budou rozbíhat od středu města. Dodnes jsou tyto ulice charakteristickým znakem Buffala. Velkou ránu město dostalo v roce 1812, kdy jej vypálily britské jednotky. Buffalo však bylo následně znovu vystavěno.

Obchodování jedna báseň

Významným datem v dějinách města byl 4. listopad roku 1825, kdy byl slavnostně otevřen Erijský kanál, jež umožnil rozvoj dopravy a tedy i obchodu. Buffalo tak nyní leželo na velmi strategickém místě – nejenže docházelo k růstu významu oblasti, ale také se tím zvyšoval počet obyvatelstva. V roce 1832 žilo v Buffalu okolo 10 tisíc obyvatel a tak bylo oficiálně prohlášeno za město.

Buffalo

Jak je to s těmi bizony?

O tom, jak získalo Buffalo svůj název, existuje několik verzí. Podle jedné z nich jde o zkomoleninu francouzského výrazu beau fleuve, neboli "krásná řeka“. Ve skutečnosti však francouzští průzkumníci řeku Niagara, v jejíž blízkosti město leží, označovali jako Rivière aux Chevaux, což znamená "Koňská řeka". Podle další teorie bylo město pojmenováno podle bizonů – anglicky „buffalo“. Jenomže otázkou zůstává, proč by tomu tak bylo? Bizoni se totiž v této oblasti nikdy nevyskytovali. Název tak byl možná nakonec odvozen od nedalekého toku Buffalo Creek, který byl prvně zaznamenán v mapách v roce 1759.

Občanská válka

V Buffalu vznikl přístav, který se největšího rozkvětu dočkal ve 40. letech 19. století. V roce 1843 v něm byl například zkonstruován první parou poháněný výtah na obilí. Tato důmyslná mašinka usnadňovala a urychlovala překládku obilí z lodí připlouvajících po jezeře na lodě plavící se skrze kanál, nebo později na železnici. Významným rokem pro město byl rok 1861, dne 16. února se v Buffalu na své inaugurační cestě zastavil tehdejší americký prezident Abraham Lincoln. V průběhu občanské války počet obyvatelstva Buffala stále rostl, v roce 1865 zde žilo okolo 94 tisíc lidí. Mezi nimi byla i početná afroamerická komunita podílející se na abolicionistickém hnutí usilujícím o zrušení otroctví a obchodu s otroky. Buffalo se tehdy nacházelo na straně Unie a do občanské války přispívalo nejen vysíláním vojáků, ale také výrobou válečného materiálu.

Město světel

V roce 1881 se Buffalo jako vůbec první americké město dočkalo veřejného osvětlení. Díky tomu si vysloužilo přezdívku „Město světel“. Tohoto privilegia se dostalo Buffalu proto, že se elektrická energie vyráběla z vodní energie, kterou zajišťovala řeka Niagara. Ve městě vzkvétal také automobilový průmysl a v roce 1901 se zde konala také významná Panamerická výstava (Pan-american exposition), jejímž cílem bylo ukázat světu soudobou špičkovou úroveň americké techniky, průmyslu, zemědělství, dopravy a obchodu. Ve 20. letech minulého století dochází k velkému urbanistickému rozvoji města. V roce 1927 byl například postaven most Peace Bridge spojující americké Buffalo s kanadským Fort Erie ležícím na druhém břehu Erijského jezera. Roku 1929 pak bylo dokončeno hlavní nádraží známé jako Buffalo Central Terminal.

Buffalo

Vzestupy a pády

Období druhé světové války bylo pro Buffalo obdobím prosperity, protože město mělo ryze průmyslový charakter. Jakmile však roku 1957 došlo k otevření průplavu Svatého Vavřince, ekonomika města prudce poklesla. Nastalo tak období deindustrializace, kdy došlo k poklesu zaměstnanosti, výroby i vývozů průmyslových výrobků, čímž vznikly v tomto sektoru trvalé obchodní deficity. Špatná ekonomická situace se odrazila také na úbytku obyvatelstva. Na počátku 21. století dochází k rozvoji turistického ruchu, který je navíc podporován výstavbou nových hotelů, opravou památek i celkovým rozvojem centra města. Dnešní Buffalo je tak velmi moderním městem, kterému nechybí ani vysoké mrakodrapy. Jeho centrum je proto často označováno za zmenšeninu newyorského Manhattanu.

Buffalo turistické

Buffalo je z turistického hlediska městem velmi zajímavým, protože ukrývá řadu architektonicky zajímavých staveb, jako je například radnice z roku 1928. Jde o vůbec nejvyšší radnici v celých Spojených státech amerických, proto by si nikdo neměl nechat ujít výhled z vyhlídky v nejvyšším patře. Pro milovníky umění je zde Muzeum umění Albright-Knox Art Gallery, které opatruje jedny z nejlepších sbírek moderního umění na světě. Prohlédnout si můžete například plátna od Picassa, Matisse či Moneta. Za nejkrásnější část Buffala považují mnozí návštěvníci oblast zahrnující park Deleware a jeho okolí. Mezi tímto parkem, který je jako stvořený pro relaxaci i sport, a centrem města se rozkládá bohémská čtvrť Allentown. V ní je k vidění spousta krásných domů, pečlivě udržovaných zahrádek, parků, vzrostlých stromů a v uličkách jsou ukryty i výborné kavárny, restaurace a bary s živou hudbou. V okolí Elmwood Avenue se zase pravidelně pořádají nejrůznější kulturní akce. Spoustu barů, restaurací, nočních klubů a diskoték je možné najít také v blízkosti Main Street, stejně tak se tam nachází i většina divadel a hudebních klubů.

Do Buffala za sportem i přírodou

Buffalo nabídne také spoustu možností k aktivnímu prožití dovolené. Sídlo zde má hokejový tým NHL Buffalo Sabres, který hraje zápasy v moderní HSBC Aréně. Kromě tohoto stadionu se zde nachází ještě stadion pro baseball, který je v Americe velmi oblíbený. Milovníci vodních sportů se mohou na Erijském jezeře věnovat windsurfingu a dalším radovánkám. Snad žádný turista, který zavítá do Buffala, si nenechá ujít návštěvu nedalekých Niagarských vodopádů, které patří mezi největší lákadla oblasti. Nachází se 27 km za městem a spojení mezi nimi a Buffalem je zajišťováno pravidelnou autobusovou linkou. K těmto světoznámým vodopádům jezdí také vlaky, které mají přímo ve městě dvě zastávky.

Niagarské vodopády
Foto: Niagarské vodopády

Kdy do Buffala?

V Buffalu panuje vlhké kontinentální klima, které je dost ovlivňováno klimatem nedalekých Velkých jezer. Zimy jsou zde většinou dlouhé, trvají od půlky listopadu do půlky března. Po celou tuto dobu může být město pod sněhovou pokrývkou. Ničím výjimečným nejsou ani sněhové bouře, ty nejhorší se tudy přehnaly v letech 1977 a 2006. Naopak léta jsou zde velmi teplá, v Buffalo v tomto období v porovnání s dalšími městy na severovýchodě USA zažívají jedny z nejteplejších a nejslunečnějších dní. Díky Erijskému jezeru je však klima ochlazováno lehkým vánkem a tak teploty většinou nepřekročí hranici 37 °C.

- jap -

Článek byl zobrazen 13 327 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v USA

Levné ubytování v USA online a rychle.

Zájezdy USA

Vyberte si z nabídky zájezdů do USA od CK Go2.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na USA.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Ameriky. Najdete zde informace o jednotlivých státech, městech, národních parcích a dalších zajímavostech. Určitě si vyberete ze široké nabídky poznávacích zájezdů do New Yorku a na Floridu. Tipy na akční letenky.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko